“ÜÇ ANA KONUYA ODAKLANDIK”

RIFAT HİSARCIKLIOĞLU

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - TOBB YÖNETİM KURULU BAŞKANI

YERELE SIKI TAKİP

Odalarımız ve borsalarımız kanalıyla yereldeki ekonomik aktiviteleri yakından takip ediyoruz. Bu sayede sorunları, sıkıntıları ve çözüm önerilerimizi kamu idaresine aktarıyoruz. Sektör meclislerimiz, özel sektörün ve ilgili kamu kurumlarının aynı masa etrafında bir araya geldiği ülkemizdeki tek mekanizma. Sektörel bazda çözüm önerilerini istişare içinde hazırlayıp ilk elden aktarıyorlar.

MESLEKİ EĞİTİM

Çalışmalarımız 3 ana konu üzerine odaklı. Birincisi mesleki eğitim. İşletmelerimizin en büyük sıkıntısı nitelikli çalışan bulmak. Ülkemizde uygulanan en büyük mesleki eğitim programını başlattık. Çalışma Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, İş-Kur ve TOBB, 81 ilde kısa adı UMEM olan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri projesini hayata geçirdi. 3 ay teorik ve 3 ay iş başı eğitimi veriyoruz.

İŞ GARANTİ

Eğitim başarıyla bitirenlerin işi garanti. İşverenleri de teşvik için yaklaşık 4 yıl boyunca bu kişilerin SGK işveren primlerini devlet karşılıyor. Bugüne kadar 81 ilde yaklaşık 7 bin kurs açtık. 200 bin kişiye mesleki eğitim verdik, 140 bin kişinin istihdam edilmesini sağladık.

6 BİN KOBİ’YE 2,4 MİLYAR

İkinci konu şirketlerimizin proje hazırlama ve yurtdışına açılmaları gibi konularda danışmanlık desteği vermek. Bu çerçevede 19 şehirde iş geliştirme merkezlerini faaliyete geçirdik. Üçüncü konu finansmana erişim. Kurucu ortağı olduğumuz Kredi Garanti Fonu ile KOBİ’lerin işletme finansmanı ve yatırım projeleri için kefalet veriyor, banka kredilerine daha kolay ulaşmalarını sağlıyoruz. 2015’te 6 bin KOBİ’ye 2,4 milyar lira kefalet sağladık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.