YENİ MÜŞTERİ KAZANMA YOLLARI

Capital (Turkey) - - STRATEJİK PLAN -

SORU: Pazarlamacılar için yeni müşteriler kazanmanın yeni yolları neler?

Yeni müşteri kazanmanın en iyi yolu, mevcut müşterilerinizin markanızı arkadaşlarına veya komşularına tavsiye etmelerini sağlamak. Peki onların sizin sürekli müşterileriniz olmasını nasıl sağlarsınız? Elbette ki bunu başarmanın en etkili yolu PR yani halkla ilişkilerdir. Bir dergi veya gazete ya da internet ortamında markanız hakkında çıkabilecek olumlu bir mesaj, aslında bir müşterinizin markanızı başkalarına tavsiye etmesiyle aynı etkiyi yaratır.

Oysa bugün şirketlerin çoğu çabalarının büyük bir bölümünü PR’ın yanından bile geçmeyecek etkiye sahip reklamlara odaklıyor. Peki PR neden reklamlardan çok daha önemli? Çünkü PR çok daha fazla güvenilir. Bir şirket markasıyla ilgili reklam mesajları yayınladığında tüketicilerin çoğu bunları görmezden gelebilir. Bütün reklamların aynı şeyi söylediğini düşünürler. Herkes kendi markasının mükemmel olduğunu söyler.

Ancak PR’ın da bir sınırı vardır. Bir marka uzun yıllar boyunca pazarda boy gösterdiğinde PR üretme yeteneğini kaybeder. Peki o zaman ne yapması gerekir? Şayet bir şirket kendi markasıyla hakkını verecek şekilde ilgileniyorsa o zaman reklamdan yeni müşteriler kazanmak için faydalanması gerekir. Peki reklamlarında ne demesi gerekir? Liderlik. Şayet kendi markanızı kendi kategorisinde bir numara yapmayı başarmışsanız o zaman bu liderlikten onu zirvede tutmak için de faydalanabilirsiniz. Tüketiciler daima lider markaların diğerlerinden çok daha iyi olduklarını varsayar. Peki bu neden böyle? Çünkü daha iyi olsaydı pazar yerinde de lider olmaz mıydı? (Aslında doğru değil ama tüketicilerin çoğu buna inanır) Bu yüzden önce lider olmaya çalışmakla işe başlayın ve ardından lider konumunuzu reklamlarla koruyun.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.