BÜYÜK VERİDEN NASIL FAYDALANILIR?

Capital (Turkey) - - STRATEJİK PLAN -

SORU: Pazarlamacılar büyük veriden nasıl faydalanmalı? Birçak uzman, pazarlamacıların yeterince büyük verinin nimetlerinden faydalanamadığı görüşünde… Sizce ne yapmalılar?

Şirketlerin yaşadığı problemlere uygun çok nadir hazır büyük veri bilgisi vardır. Bu yüzden sizin öncelikle bir hipotez geliştirmeniz sonra büyük veriden faydalanarak hipotezinizi sınamanız gerekir. Bilimde de normalde aynı yöntem izlenir. Bir bilim insanı önce bir teori geliştirir ve ardından bazı teknisyenler birtakım deneyler yaparak o teorinin doğru veya yanlış olduğunu ispatlamaya çalışır. Tersi bir durum ise genellikle yaşanmaz. Bugüne kadar dünyada ışığın yerçekimiyle eğilip büküldüğünü fark eden bilim insanı kaç tanedir ki?

Oysa bu tam da Albert Einstein’ın öngördüğü bir şeydi. Işığın yerçekimiyle kırılması gerekirdi. Bu yüzden Sir Arthur Eddington 1919 yılında güneş tutulmasının fotoğrafının çekilmesine öncülük etmişti. Bu fotoğraflar, ışıkları Güneş’in yanından geçen yıldızların olduğunu ortaya çıkarmıştı. Onların konumları ise tamı tamına Einstein’ın öngördüğü şekilde ışıklara sahip olduklarını gösteriyordu.

Demek ki önce bir hipotez veya teori geliştirmek şart. Ardından öne sürdüğünüz teorinin doğru olup olmadığını anlamak için büyük verilerden faydalanacaksınız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.