“EN BÜYÜK SORUN GÜÇ ÇATIŞMALARINDA”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

YAZILI ANAYASA ÖNEMLİ

Aile şirketlerindeki en büyük sorun güç ve menfaat çatışmaları. Aile işletmelerinin sürdürülebilir olması için yazılı aile anayasasının olması önemli.

AVANTAJ SAĞLADI

Aile şirketimizin 4’üncü kuşağa gelmesinde güçlü aile bağları, hakim hissedarların 2 kişi olması avantaj sağladı. Ancak en büyük avantajımız 50 yıl önce aile anayasamızı hazırlamış olmamız oldu.

MEFAAT ÇATIŞMALARI

Anayasa olmadan işi birlikte götürebilmek çok güç. Çünkü aile büyüdükçe menfaatler çakışıyor. Bunları önlemek çok kolay değil. Şirket ana sözleşmemizin yazılı olarak düzenlemesi ve aile anayasası halini alması kurumsallaşmamızı ve zaman içinde başarılı olmamızı sağladı.

“15 YILDIR PAZAR LİDERİYİZ”

1975’li yıllarda kardeşim Nezih Barut’la birlikte 3’üncü kuşak olarak yönetime geldiğimizde Abdi İbrahim, ilaç sektöründe Türkiye’deki 123 firma arasında 56’ncı sıradaydı. Son 15 yıldır ise kesintisiz pazar lideriyiz.

“ZOR GÜNLERDE BERABERİZ”

Geleceğe dönük olarak sadece kurumsallaşma ve aile anayasası yapmak işe yaramıyor. Kardeşim Nezih, önemli bir yatırıma girerken her zaman beni arar “Abla bir yatırıma gidiyoruz. Batabiliriz de” der. Önemli olan zorlukta da beraber olabilmek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.