Yeni bakış açısı zamanı

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Sedef Seçkin Büyük

İ şlerimi son ana bırakmayı sevmem… Ancak temmuz sayısı için editör yazımı hazırlamayı, son güne erteledim. İngiltere’nin Brexit referandumunun sonuçlarını görmek istedim. İngiltere’nin AB’den ayrılmasını isteyen seçmenlerin oranı yüzde 51,9’u bulması pek çok kesimde şok etkisi yarattı. Ortalık toz duman ve şimdiden gelecekte neler olacağı hakkında konuşmak için erken… Ancak Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in konuyla ilgili Twitter’da paylaştığı şu cümleyi aktarmak istiyorum: “Pandora’nın kutusunu açmak istemiyordunuz ama çoktan açıldı.” Şüphesiz tüm dünya için yeni bir dönem başlamış oldu. Bu tercihin doğuracağı olumsuz sonuçları ve Türkiye’ye etkisini hep birlikte göreceğiz, yaşayacağız.

Görünen o ki Cameron’un AB’den egemenlik, göç ve siyasi birliğin dışında kalma başlıkları altında yeterli tavizleri aldığını söylemesi de seçmenleri AB’de kalmaya ikna edememiş. İnsanlığın açlık, kuraklık, salgın hastalıklar gibi hızla büyüyen devasa sorunlarının mülteciler yoluyla AB ve ülkelerini de etkileyeceği korkusu da İngiliz seçmenleri bu tercihe yönlendiren unsurlardan biri.

Ancak küreselleşme öyle bir noktaya geldi ki hiçbir ülke, küresel sorunlardan kendini tamamen soyutlayamıyor. Büyük resme baktığınızda ise tek çözüm küresel sorunlara bütünsel bir bakış açısıyla çözüm aramakta yatıyor. Temiz suya, eğitime ve sağlık hizmetlerine ulaşamayan, savaş ortamında yaşamaya çalışan nüfusun milyarlarca kişiyle ifade edildiği bir dünyada mutluluk mümkün değil. Koç Holding Başkan Vekili Ali Koç’un ifade ettiği gibi “Yeni çağın getirmiş olduğu sorunları eski düşünce sistemleriyle çözmek mümkün değil. Artık yeni bir bakış açısı geliştirmemiz gerek.”

Tüm dünyada çeşitli hayır kurum ve kuruluşları, hayırsever insanlar seferber olsa da sorunlar o kadar büyük ki tüm çabalar zayıf kalıyor. Kalıcı çözüm için devletlerin işbirliğine gitmesi, iş dünyasının daha kapsamlı bir güç birliği yapması, yeni bir model gerekiyor. Bu arayışa küçük bir katkıda bulunabilmek ümidiyle bu yıl üçüncü kez “Türkiye’nin Gönlü Zengin 50 İş İnsanı” listesini bağış tutarlarına göre hazırladık. Bu listede kaçıncı sırada olunduğunun bir önemi yok. Önemli olan gönlünü bu büyük sorunları çözmeye adamak ve topluma örnek olmak.

Sadece sorunları değil güzel gelişmeleri de konuştuğumuz bir gelecek dileğiyle.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.