5 SEKTÖRDE SİNYALLER NE DİYOR?

Capital (Turkey) - - SEKTÖRLER -

“GIDADA KAYIPLAR VAR”

Gıda, her ne kadar hala dış ticaret fazlası veren nadir sektörlerden olsa da TGDF Başkanı ŞEMSİ KOPUZ yaşanan sıkıntılara şöyle dikkat çekiyor: “Özellikle turizmdeki sıkıntılardan kaynaklı kayıplar var. Bu kayıpları daha fazla ihracat yaparak kapatacağız. Suriye ve Irak’tan dolayı 1 milyar dolar kaybettik. Irak’taki kan kaybını İran pazarıyla aşacağız. Öte yandan süt ve süt ürünleri sektöründe iflas erteleme talepleri oldu. Atıl kapasite oranlarımız unlu mamullerde yüzde 70’e, çikolatada yüzde 50’ye kadar çıktı. Yatırım planlamada da sorun var.”

“KUR OYNAKLIĞI ETKİLİYOR”

Belirsizliklere dikkat çeken Autoliv Türkiye Ülke Müdürü MUSTAFA ALACA’nın değerlendirmesi şöyle: “Rekabetçi kur, otomotiv sektörü açısından önemli bir avantaj olsa da buradaki ani değişimler yatırım planları ve finansal tahminlerin tutarlılıkları konusunda şirket yönetimleri açısından belirsizlikler yaratıyor.”

“YETENEKLERE ULAŞMAK ZORLAŞTI”

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su

MERAL EREDENK KURDAŞ, yetenek bulma konusundaki sıkıntılara dikkat çekiyor ve “Yetenekli bir ekiple çalışmak, şirket hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için en önemli koşul. Bu sebeple her geçen gün şirketleri liderliğe taşıyacak genç yeteneklere ulaşmak daha önemli ve zor hale geliyor” diyor.

“ZORUNLU SIKINTILI”

Allianz Türkiye CEO’su AYLİN SOMERSAN

COQUI, Türkiye’de pazarın darlığından dem vuruyor. Somersan, “Durum öyle ki kanunen zorunlu olarak yaptırılması gereken sigortalar konusunda bile tam bir sigortalılık sağlanamamış durumda. Türkiye’deki yaklaşık 20 milyon aracın yaklaşık 4 milyonu zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış. Dolayısıyla sigortacılık Türkiye’de henüz istenilen seviyede değil” diyor.

“VERGİ YÜKÜ AĞIR”

Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı HABİP

ARIKAN, vergi yükünün sektörlerini kıskaca aldığını söylüyor. Arıkan, “Gayrimenkul geliştirme şirketleri olarak projenin sözleşme imza aşamasından iskanın alınıp ürünlerin teslim edilmesi aşamasına kadar ödemiş olduğumuz vergiler belimizi büküyor. KDV konusuysa piyasada bazı TOKİ projelerinde uygulanmayarak haksız rekabetin önünü açıyor. Özellikle ilk defa konut sahibi olacak ailelerin yüzde 18 gibi KDV ödemek zorunda olmaları adil değil” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.