İYİ BİR CEO NASIL OLMALI?

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

1. REKABETÇİ Küresel rekabet ve teknolojideki hızlı dönüşüm, şirketlerin ömürlerini de kısaltmış durumda. Şu anda S&P500’de yer alan şirketlerin yüzde 75’i, 2027 yılı itibarıyla küme düşecek. Dolayısıyla CEO’ların değişime çok hazırlıklı olması gerekiyor. İşte tam da bu nedenle CEO’ların performans ölçme kriterleri çeşitlenmiş durumda.

2. YENİLİKÇİ Yüksek icra yeteneğine sahip bir CEO’nun, bulunduğu sektör ve pazara göre oyunun kurallarını belirleyip gerektiğinde bu kuralları değiştirerek şirketi sürekli yenilemesi gerekiyor. CEO’nun, bir taraftan gelir büyümesi ve kârlılığı sağlarken diğer taraftan yeniden şekillenen müşteri beklentilerine göre hareket etmesi, yıkıcı teknolojiye uyum sağlamasıyla mümkün.

3. TAKIM LİDERİ İyi bir CEO’nun takımına gerekli kültürü aşılarken takımını çok iyi yöneten bir lider olması da kaçınılmaz. Ayrıca her başarılı CEO’nun teknolojiyi işinin merkezine koyarak, kaçınılmaz değişimin önüne geçmesi gerekiyor. Bu tepe yöneticisinin aynı zamanda şirketin hikaye ve yol haritasını içeriye ve dışarıya çok iyi anlatması lazım.

4. PAYLAŞIMCI Diğer önemli konu da yönetim kuruluyla çalışma düzeni. Bu ilişkinin karşılıklı destekleyici ve paylaşımcı bir düzende yürütülmesi çok önemli. Tüm bunları sıralayınca aslında CEO gibi önemli bir tepe yöneticinin şirkete kazandırılması, performans değerlendirmesi veya ilişki sonlandırma süreçlerinin ne kadar karmaşık, meşakkatli olduğunu ve farklı nedenlerle ilgili aksiyonların alınabileceğini görüyoruz.

DOĞAN ONLINE YÖNETİM KURULU BAŞKANI HANZADE DOĞAN BOYNER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.