“ÜST DÜZEY HAREKETLİ”

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

8-10 CEO ARIYORUZ Şirket olarak yılda 80-100 proje yürütüyoruz. Bu projelerin yüzde 10’unu CEO, genel müdür veya ülke müdürü pozisyonları oluşturuyor. 20152016 yıllarında CEO arayışlarımız perakende, sigorta, enerji üretim, enerji dağıtımı, otomotiv, inşaat, finans, gıda, yardımcı endüstriyel ürünler, otelcilik, lojistik, tekstil, tıbbi ekipman ve ilaç, belgelendirme, otomotiv yan sanayi ve pazar araştırma sektörlerinde oldu.

2010’DAN BERİ ARTTI Üst düzeydeki (C katı) hareketlilik, 2010’un son döneminden itibaren hızlandı. Bunda en önemli etkenin ekonominin büyümesi ve gelişmesi olduğunu söyleyebiliriz. Stratejik kararlar doğrultusunda, gruplar yeni bir alanda yatırım yapıyor, yeni bir sektöre giriyor veya yeni ortaklıklara imza atıyor. Bu yenilikler de şirket bünyesinde farklı alanlarda tecrübeleri bulunan yöneticilere olan ihtiyacı artırıyor.

BİRLEŞMELER ETKİLİ Şirketlerin el değiştirmesi, birleşmeleri, satın almalar gibi hareketlilikler de yine CEO değişikliğine yol açan diğer etkenler oluyor. Özellikle 2010’dan itibaren Türkiye’de yatırım yapan ve ofis açan yabancı şirket sayısında önemli bir artış oldu. C kademesinde CEO dışında yaşanan değişimlere göz atacak olursak son 1 yılda artış gözlenenler İK direktörü, ihracat direktörü, CMO (pazarlama direktörü) ve CFO (finans direktörü) pozisyonları.

MÜGE YALÇIN / MY EXECUTIVE KURUCU ORTAK

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.