SAĞLIK REÇETEM

Sağlıklı yaşam, farklı bir anlayış biçimi ve bütünsel bir yaklaşım gerektiriyor. CEO’lar da spor yapmanın dışında sağlıklı yaşam için çeşitli yöntemler uyguluyor. Kimi Evrim Aras gibi detoks programı yapıyor kimi Ömer Faruk Kavurmacı gibi özel beslenme al

Capital (Turkey) - - HOBIM - NIL DUMANSIZOĞLU ndumansizoglu@capital.com.tr

Y öneticilerin sağlıklı ve fit olmak için yaptıkları sporları birçok kez Capital sayfalarında sizlerle paylaştık. Ancak sağlıklı bir yaşam için tek başına spor yeterli değil. Beslenme alışkanları ve stresten uzaklaşmak da sağlık için olmazsa olmazlardan… Örneğin Zorlu Holding’in CEO’su Ömer Yüngül, beslenme alışkanlıklarını düzenlemenin yanı sıra “Kendime iyi davranıyorum” diyerek stresi hayatının olabildiğince dışında tuttuğunu söylüyor.

Balık eti ve sebze tercih etmek, zeytinyağı kullanımını artırmak, şeker ve beyaz ekmeği hayatlarından çıkarmak yöneticilerin beslenme alışkanlıklarının genelini oluşturuyor. Bunların dışında konuştuğumuz isimlerin büyük bir kısmı su tüketimine özenle dikkat ediyor ve suyu limonla tüketiyor. Limonun dışında tarçın ve ceviz de suyun içine katılan besinler arasında yer alıyor. İşte CEO’ların sağlıklı yaşam reçetelerinin ayrıntıları…

“KENDIME IYI DAVRANIYORUM”

Zorlu Holding’in CEO’su Ömer Yüngül, sağlıklı yaşamın sadece yeme-içmeden ibaret olmadığını düşünüyor. İnsanların sağlıksız yaşam sürmesinin temelinde stres, mutsuzluk ve gerginliğin yattığını ifade ediyor ve stressiz yaşamanın formüllerini şöyle anlatıyor:

“Biz iyi olmadığımızda ne iş iyi olacak ne ailemiz ne de hayattaki diğer şeyler… Ben de negatif ortamlardan uzak durduğum gibi etrafımda negatif ortamların oluşmasına izin vermiyorum. Stresimi boyama kitaplarıyla atıyorum. Oldukça iyi bir boyama kitabı ve boya kalemi koleksiyonum var.

Etrafıma baktığımda çoğu insanın sağlıksız yaşam sürmesinin temelinde stres, mutsuzluk ve hobi edinememenin getirdiği gerginlik var. Üstüne sağlıksız beslenme eklenince hastalıklar peşinden geliyor. Bu inançla sağlıklı, kaliteli ve kendime iyi davrandığım bir yaşam biçimi için gayret sarf ediyorum.”

“SPORU DETOKSLA DESTEKLIYORUM”

Sağlıklı yaşamı destekleyici yöntemlerin başında detoks programları geliyor. Son dönemlerde çok rağbet gören detoksu uygulayan isimlerden biri de Aras Kargo’nun yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Evrim Aras. Diyetisyenin tavsiyesi üzerine detox programı uygulamaya başladığını ifade eden Aras, şunları söylüyor:

“Detoks uyguladığım dönemlerde, vücudumun arındığını ve tazelendiğini hissediyorum. Ayrıca sporu da sağlıklı ve dengeli besinle desteklemek gerekiyor.

Bunun dışında dengeli, hafif, proteinden kaçınmayan bir beslenmeyi de eksik etmiyorum.

Mümkün olduğu kadar organik beslenmeye, sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmeye gayret ediyorum”

“BESLENME ALIŞKANLIKLARIM DEĞIŞTI”

Sağlıklı beslenmeye meraklı olan CEO’lardan bir diğeri ise DuPont Türkiye’nin ülke müdürü Halide Aydınlık… Bu konuda sürekli araştırma yapan iş kadını, farklı bakış açıları kazanmak amacıyla beslenme uzmanlarını da zaman zaman ziyaret ediyor. Aydınlık, beslenme düzenini şöyle anlatıyor:

“Uzun süredir yaptığım araştırmalar ve denemelerim sonucunda, yıllar içinde kendim için en uygun beslenme alışkanlıklarını elde ettim. Sebze ve balık ağırlıklı besleniyorum. Yemeklerimin soğuk sıkım zeytinyağıyla pişmesine dikkat ediyorum.

Gazlı içecekleri hayatımdan çıkardım. Bunların yerine günde en az 2,5 litre su içmeye özen gösteriyorum. Vücudumuzun yaklaşık yüzde 75’nin sudan oluştuğunu düşündüğümüzde su tüketiminin tüm yaşamsal organlarımız için önemini daha iyi anlıyoruz.”

“SUYUN VE LIMONUN ÖNEMI YADSINAMAZ”

Sağlık için su tüketiminin önemine vurgu yapan isimlerden biri de Gittigidiyor. com’un genel müdürü Öget Kantarcı, “Günde en az 3 litre su içiyorum. Bu 3 litre suyun 1 litresini limonlu olarak içmeye özen gösteriyorum. Limonun, suyun ve yürüyüş yapmanın ise zaten sağlık açısından faydası yadsınamaz” diyor.

Sağlıklı beslenmeye özen gösteren HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede ise hamilelik döneminde organik beslenmeyle ilgilenmeye başladığını söylüyor. Her sabah aç karnına bir bardak su içiyor ve siyah çay yerine bitki çayı tercih ediyor.

TNB’nin genel müdürü Aytaç Biter de dengeli beslenmeyi hayatının bir parçası haline getirmiş isimlerden. Vücudun her türle besine belirli dengelerde ihtiyacı olduğunu ifade eden Biter, “Dengeli beslenmeye ve çeşit kısıtlaması olmaksızın gerekli miktarlarda tüketmeye özen gösteriyorum. Rafine şeker tüketimimi kısıtlıyorum. Kendimi gereksiz diyet stresi içine sokmamayı tercih ediyorum.

Beslenme dışında, yoğun iş temposu sonrası evde çiçeklerimle ilgileniyorum ki bu da günlük stresimi almakta çok etkili oluyor” diyor.

“DOĞA BIZE ŞIFA SUNUYOR”

“Bir yaşa kadar vücudunuz size bakıyor ama bir yaştan sonra siz vücudunuza bakmak zorundasınız” diyen Nurus’un yönetim kurulu başkanı Güran Gökay, düzenli ve sağlıklı beslenmeyi çok önemsediğini belirterek şunları söylüyor:

“Protein ağırlıklı bir beslenme uyguluyorum. Sosyal ortamlar sebebiyle yemeği fazla kaçırdığımda, bir sonraki gün mutlaka telafi yoluna giderek öğünlerimi Juicing’le geçiştiriyorum ve gerektiğinde de ara öğünlerimi Gronala Bar’larla destekliyorum.”

Emsan Genel Müdürü Uğur Kaymak ise sağlıklı yaşam için uyguladığı yöntemlerini şu sözlerle aktarıyor:

“Günümüzde bazı ilkel kabilelerde şifalı bitkilerle tedavi yöntemleri olduğunu biliyoruz. İnsanlık gelişip şehirleştikçe bu doğal yeteneklerini kaybetmeye başladı. Bu sefer doğal gıdalar yerine suni gıda ve ilaçlarla beslenmeler bazı hastalıkları gidermiş gibi görünse de aslında insan bedenin kendi kendisini tedavi etmesini önleyerek başka hastalıkların daha yıkıcı olarak ortaya çıkmasına sebep oluyor. Ben de genellikle ilaç kullanmak yerine doğanın bize sunduğu şifalı gıdaları kullanmayı tercih ediyorum. Kendimi genç, dinamik ve sağlıklı hissediyorum.

DESTEKLEYICI BESINLER TÜKETIYORLAR

Kuru meyve ve besin destekleri de yöneticilerin tercih ettiği yöntemler arasında. Örneğin Aydınlı Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Ömer Faruk Kavurmacı, “Her sabah 2 adet hurma ve 1 bardak limonlu su tüketiyorum” diyor.

Terteks’in yönetim kurulu başkanı Sinan Öncel ise alfapolik asit ve omega 3 tabletlerini beslenme düzeninin bir parçası haline getirmiş. Ayrıca içme suyuna ceviz eklediğini de belirten Öncel, uyguladığı yöntemler hakkında şunları söylüyor:

“Osman Müftüoğlu’nun tavsiyeleri doğrultusunda her sabah alfalipoik asit ve omega 3 tableti alıyorum. Ayrıca aç karnına bir gece önceden içinde ceviz bekletilmiş bir bardak su içiyorum. Kahvaltıda olmazsa olmazım, gün kurusu kayısı, iç kabuğu soyulmamış fındık, çörek otu ve keten tohumu. Ayrıca hafif zeytinyağlı, limonlu avokadoyu da tavsiye ederim. Çayı da kuru üzüm veya kayısıyla içiyorum.”

ÖMER YÜNGÜL

EVRİM ARAS

ÖGET KANTARCI

HALİDE AYDINLIK

UĞUR KAYMAK

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.