YATIRIM ARAÇLARINDA GEÇEN AY

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM -

FAİZ

/ MEVDUAT VE ÖST Faizi besleyen yurtiçi ve yurtdışı gelişmelerin yanı sıra risk primi ve uzun vadedeki enflasyon beklentileridir. Artan risk faktörü, bizim gibi gelişmekte olan ülke varlıklarına baskı yapıyor. Faiz tarafında piyasa fiyatlaması, bu nedenle 9,5-10 seviyelerinde olabilir. Bu ortamda mevduat ve özel sektör tahvili yatırımcının en çok tercih edebileceği piyasa araçları olabilir.

DÖVİZ

/ 70.000 ALIMA UYGUN BİST 100 Endeksi’nin bir süre 75.000 seviyelerinde hareketine devam etmesi bekleniyor. Bu ortamda da hisse alımında aceleci olunmamalı. Çünkü küresel risk algısı artarak endeksin daha aşağılara gelmesi söz konusu olabilir. Ancak 70.000’e doğru gelinen seviyeler cazip değerlemeleri beraberinde getirecektir. Bu seviyelerde seçici olmak kaydıyla hisse senedi alımı için değerlendirilebilir. Ancak bu alımlar, toplam portföyün yüzde 25’ini geçmemeli.

BORSA

/ 2,90’DA DENGE BULABİLİR Referandum oylamasının dolar/TL kuru üzerindeki etkisi daha çok Euro/ dolar paritesi üzerinden gerçekleşti. Euro’nun dolar karşısında sert değer kaybı sonrası piyasalar ilk şoku atlattı. Parite kaynaklı zayıflığın bir müddet daha devam edebileceği ifade ediliyor. Piyasa fiyatlamalarına göre de FED’den gelecek bir faiz artışı, artık 2017 yılına ötelendi gibi. Bu durumda dolar/TL 2,90’ın altını test edebilir.

ALTIN

/ YUKARI HAREKET MÜMKÜN Gerek güvenli varlık ihtiyacının artmasından dolayı altının ons fiyatındaki yükseliş gerekse de dolar endeksi hareketi ve TL üzerinde oluşabilecek uzun vadeli baskılardan dolayı gram altında yukarı hareket olabilir. Ons altın için 1.400 dolar seviyelerini öngören kurumlar var. Bu ortamda dolar/TL’de alan biraz daha kısıtlı olsa da asıl katalizör ons altın fiyatında yükseliş. Gram/TL’de 120’nin üzerinde 130 TL seviyeleri test edilebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.