Takdir etmenin müthiş gücü

Capital (Turkey) - - SIRKET DOSKTORU - M. RAUF ATEŞ rates@capital.com.tr

YUM! Brands’ın (Pizza Hut, KFC gibi markaların sahibi) kurucusu David Novak’ın yeni kitabı çıktı. Bilmiyordum, daha önce de kitaplar yazmış, başarılı bir girişimci ve CEO… Bu kez kitabını yazarken “kurgu” yöntemini kullanmış, kendi yerine bir kahraman kullanarak anlatmak istediklerini ortaya koymuş.

“O Great One: A Little Story About The Awesome Power of Recognition” (OGO) (Takdir Etmenin Müthiş Gücü Hakkında Küçük Bir Hikaye) adlı kitapta, adından anlaşıldığı gibi yöneticilerin/patronların “takdir” etmeleriyle bunun etkileri anlatılıyor. Kitabın sonunda ise “CEO ve patronlara 10 ilke” veriliyor. Aslında kitabı da özetleyen bu 10 ilkeyi paylaşmak istiyorum:

1Siz onlara önem vermez, özen göstermezseniz onlar da sizi umursamaz. Onlardan bir şey beklemeden önce onlara saygı gösterdiğinizi ortaya koyun.

2Çalışanlara saygı duyduğunuzu ve önem verdiğinizi göstermenin en iyi yolu, onları dinlemektir. Dinlemek ve anlamak için zaman ayırmazsanız, saygı göremezsiniz. Başkalarının da dinlemeye değer olduğunu, sizin bilmediğiniz bir şeyleri bildiğini öngörmeniz gerekiyor.

3Çok büyük bir fikir ve öneri başka bir yerlerden gelebilir. Bunu unutmayın. Beklendiği gibi müthiş öneriler, odadaki en yüksek ücretli ve en önemli yöneticiden çıkmayabilir. Her öneriye saygı duyun.

4Çok iyi fikir ve çalışmayı, nerede ve ne zaman olursa olsun “takdir” etmeyi bilin. Bunun için aylık toplantıları ya da yıllık performans gözden geçirme dönemlerini beklemeyin. Takdirinizi gösterdiğiniz sürece çalışanların yeni fikir ve önerilerle gelmelerini özendirirsiniz.

5“Takdir etmek”, başarı için önemli bir etkendir. Ödüllendirme ve takdir sisteminiz, doğrudan iş sonuçlarına ve gerçek dünyaya dayalı olmalı. Yanlış şeyleri ödüllendirip yanlış mesajlar vermek şirket için çok kötü sonuçlar yaratabilir.

6Herkes takdir edilmenin bir parçası olmak ister. Ancak bunun için paylaşılan bir deneyim yaratmak ve herkesin eğlenmesini sağlamak gerekiyor. Takdir edilmeyi mutlaka eğlenceli hale getirin.

7Takdir etmeyi mutlaka kişiselleştirin. Çalışanlarınızı, klasik yöntemlerle sertifika ya da plaket vererek ödüllendirmeye son verin. Ödüle imzanızı koyup/ damganızı vurup kişiselleştirerek çalışanın ondan daha fazla keyif almasını, hatıra olarak saklamasını sağlayın.

8Takdir edilmek evrenseldir. Yaş, pozisyon, milliyete bakmaksızın insanlar takdir edilmeyi, beğenilmeyi sever.

9Takdir etmeyi kişisel ajandanızın üst sıralarına koyun. Bunu bir “yapılacaklar listesi” ya da sıradan bir iş gibi görmeyin… Doğru yolu seçerseniz, çalışanlarınızın ruhunu okşar ve kendilerini şirkette daha iyi hissetmelerini sağlarsınız.

10Her fırsatta “Teşekkür etmeyi” bilin. İngilizcede bence iki önemli kelime vardır: “Thank” ve “You” (Teşekkür etmek ve siz). Söylemesi çok kolay ve size hiç maliyeti yok.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.