Barkod nasıl bulundu?

Capital (Turkey) - - SIRKET DOSKTORU -

Norman Joseph Woodland adını ben de ilk kez duydum. Hikayesi ilgimi çektiği için hakkında biraz okuma yaptım. Onu öne çıkaran hikayesinin bir bölümünü ise Woodland, 1999 yılında Smithsonian Dergisi’ne verdiği söyleşide aktarıyordu. Genç bir üniversite mezunuydu ve arayışları vardı:

“Bir kumsalda oturmuş, Mors Alfabesi’ni düşünüyordum. Kafamda “noktalar” ve “tire” işaretleri geçiyordu. Bunları düşünürken dört parmağımı kumsalın kumlarına daldırdım. Hangi nedenle yaptım bilmiyorum ama dört parmağımı kumlara koydum ve kendine doğru çektim. Karşımda dört çizgi oluşmuştu. Aman Allah’ım dedim. Karşımda dört çizgi vardı. Bunlardan bazıları ince, bazıları kalın olabilir ve bir anlam ifade edebilirdi. Tıpkı Mors Alfabesi’ndeki nokta ve çizgiler gibi… Bunları düşünürken hala parmaklarım kumların içindeydi. Ellerimi çektim ve dört parmak izini bir çerçeveyle çizdim. Bu yeni bir şeylerin habercisi olabilirdi.”

Woodland, Philadelphia’ya döndüğünde arkadaşı Bob Silver ile bunu teknolojiye dayalı bir işe dönüştürme konusuna kafa yordu. Ancak önce patent başvurusu yaptılar. 1949 yılında yaptıkları başvuru, 1952 yılında kabul edildi. Patent için sistemi elleriyle çizmiş ve ne olduğunu ifade etmişlerdi.

Ortada modern scanner teknolojisi ya da mikro bilgisayarlar yoktu. Ama bunun ticari amaçlı kullanılacağına eminlerdi.

Woodland, o dönemde IBM’de çalışıyordu. Patent almışlardı, ancak ticarileştirmek istiyorlardı. IBM ise bunun henüz bir ticari başarıya ulaşmasını mümkün görmüyordu. O nedenle 1952 yılında patenti Philco’ya, 15 bin dolara sattılar. Ardından o da RCA adlı şirkete sattı. RCA, 1960’lar boyunca ticarileştirmek ve ürüne dönüştürmek için uğraştı. Ancak olmadı ve patent süresi 1969 yılında doldu. 1969 yılında National Association of Food Chains projeyle ilgilendi ve “Uniform Grocery Product Code” adlı ürünü geliştirdi. 2 yıl sonra IBM konuya dahil oldu ve 1952 yılında ilgilenmediği işi büyütmek için kolları sıvadı. IBM’in de katılmasıyla proje hızlandı ve 1974 yılında ürün ilk defa Ohio’da bir süpermarkette kullanılmaya başlandı. Tahmin ettiğiniz gibi “barkod”un bulunuş hikayesinden söz ediyorum. Çok sayıda buluş gibi o da tesadüfen, ancak arayışta olan bir bilim adamı tarafından bulunmuş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.