Yatırım fırsatı nerede?

Capital (Turkey) - - GÜNDEM -

Dünyanın önde gelen yatırımcılarından, Templeton Emerging Markets Group Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius gelişmekte olan pazarların son 3 yıldır kötü bir performans sergilediğini, ancak ibrenin tekrar bu yöne döndüğünü belirtiyor. Ona göre gelişmekte olan ülkelere para girişi tekrar başlamış durumda. Yatırım açısından dikkat çeken pazarlar ise Çin ve Hindistan. “İkisi de dünyanın en kalabalık ülkeleri olmalarına rağmen en hızlı büyüyen büyük ülkeler arasında” diyen Mobius, “Düşüşte olan ülkeler, zayıf siyasi sistemleri olanlar arasında görülebilir” şeklinde konuşuyor. Küresel ekonomideki en önemli sorunun merkez bankalarının yürüttüğü ekonomi politikaları olduğunu söyleyen Mobius’a göre Avrupa’nın temel sorunu ise gereksiz kısıtlamalar ve aşırı bürokrasi. Gelişmekte olan piyasalar ve Türkiye’nin yatırım iklimine dair merak edilenleri, Templeton Emerging Markets Group Yönetim Kurulu Başkanı MARK MOBIUS ile konuştuk.

1 Küresel ekonomiyi nasıl buluyorsunuz? Sizce şu anda ne gibi riskler var?

Son dönemde küresel ekonomideki en önemli risk, merkez bankalarının ekonomi politikaları üzerindeki hakimiyeti ve ekonomik büyüme yaratma konusundaki beceriksizlikleri. Merkez bankaları sadece enflasyondan sorumlu olmalı ve ekonomik büyümeden sorumlu tutulmamalı. Çünkü ekonomik büyüme, faiz hareketlerinden bağımsız olan hükümet politikalarıyla bağlantılı.

2 Avrupa’nın performansını değerlendirebilir misiniz? Avrupa’nın daha iyi büyümelere imza atması için ne yapması gerekli?

Avrupa’nın performansı kötü. Kötü olmasının sebebi, ticaret üzerindeki gereksiz kısıtlamalar. Ayrıca hem ülkeler hem de AB seviyesinde gittikçe büyüyen bir bürokrasi var. Daha iyi bir büyüme için Avrupa hükümet- leri, ekonomilerini özgürleştirmeli, kamu varlıklarını olabildiğince özelleştirmeli ve devlet kısıtlamalarını azaltmalı.

3 Yatırımcılar son yıllarda dikkatlerini neden gelişmekte olan ülkelerden, “öncü pazarlar” da denilen “gelişme ihtimali olan pazarlara” yöneltti?

Öncü pazarlar (frontier markets) aslında “gelişmekte olan ülkelerin” içinde olan bir bölüm. Genelde de gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerden daha hızlı büyüyorlar. Bu nedenle bu ülkelerde hızla büyüyen, fiyatı makul şirketler bulmak bizim hedeflerimiz arasında.

4 Gelişmekte olan dünyadan ne gibi yatırım sinyalleri alıyorsunuz? Hangi ülkeler yükselişte, hangileri düşüşte?

Son 3 yıldır, enteresan bir durum söz konusu. Gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelerden daha kötü performans

Türkiye’ye daha fazla doğrudan yatırım gerekli. Bunun için döviz rezervlerinin güçlendirilmesi, daha fazla TEŞVİK ve daha düşük VERGİ gerekiyor.

gösteriyor. Yine de yatırımcılar gelişmekte olan ülkelere olan ilgisini sürdürüyor. Hatta yatırımcılar artık gelişmekte olan ülkelerin ucuz olduğunu ve daha hızlı büyüdüğünü yavaş yavaş fark etmeye başladı diyebiliriz. Bu nedenle bu ülkelere para girişinin tekrar başladığını görüyoruz. Hem Çin hem de Hindistan yükselişte mesela… Her ikisi de dünyanın en kalabalık ülkeleri olmalarına rağmen en hızlı büyüyen büyük ülkeler arasında. Zayıf siyasi sistemleri olan ülkeler ise düşüşte olan ülkeler arasında görülebilir. Sonuçta siyasi sistemin güçlü olması önemli bir konu.

5 BRIC’in mucidi Jim O’Neil 2013’te Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye için MINT ifadesini buldu ve bu ülkelerin yeni bir yatırım potansiyeli taşıdığını söyledi. Sizce MINT halen geçerli bir tanım mı?

BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) konsepti, içinde birbirinden farklı birçok gelişmekte olan ülkeyi içeren iyi bir konseptti. MINT (Meksika, Endonezya, Nijerya, Türkiye) ise bana göre aynı derecede mantıklı değil.

6 Türkiye’nin ekonomik performansını nasıl görüyorsunuz? Petrol fiyatları Türkiye’yi ve dünyayı nasıl etkileyecek?

Türkiye’nin performansı şu ana kadar iyi gitti ama Türk Lirası’nı korumak için gösterilen çabalar ve bu amaçla ülkenin döviz rezervlerinin kullanılması, yatırımcılarda endişe yaratıyor. Yatırımcılar, “Türkiye döviz rezervlerini bitirebilir ve bu nedenle kârımızı ülke dışına çıkaramayız” diye düşünüyor. Düşük petrol fiyatlarının ise dünya için pozitif bir etkisi olduğunu söylemek mümkün. Bunun nedeni ise fiyat düşüklüğünün son kullanıcının üzerindeki yükü azaltarak onların başka ürünler satın almasına yardımcı olması olarak açıklayabiliriz.

7 Türkiye’de hangi sektörler yatırımcılar için cazip fırsatlar sunuyor? Daha fazla doğrudan yabancı yatırımcı alabilmek için ne yapılmalı?

Türkiye, iyi bir yatırım ortamı sunuyor. Bunu özellikle bazı şirketler için daha fazla söylemek mümkün. Özellikle son tüketiciye yönelik sektörler ilginç. Türkiye’ye daha fazla doğrudan yatırımın gerekli olduğu da aşikar. Bunu başarmak ise yine Türkiye’nin elinde. Bunun için döviz rezervlerinin güçlendirilmesi, yatırıma daha fazla teşvik verilmesi ve daha düşük vergi oranları gerekiyor.

8 Türkiye’deki yatırımlarınızın büyüklüğü ne kadar? Yakın zamanda Türk tekstil şirketi DeFacto’ya yatırım yaptınız. Başka yatırımlarınız olacak mı?

Evet, DeFacto’nun yüzde 8 hissesini alarak ortak olduk. Bu şirkette azınlık hissedarı olmaktan çok mutluyuz. Şirketin yönetimi ve büyüme potansiyelinden çok etkilendik. Bize göre, DeFacto müşterilerine iyi bir değer sağlayarak, yükselen piyasalarda rahat giyim perakendecilik alanında muazzam bir pazara hizmet veriyor. Bizim desteğimizin şirketin bölgede ve deniz aşırı pazarlardaki genişleme hedefine ulaşmasına olanak vereceğini düşünüyoruz. Türkiye’de de yarım milyar dolardan fazla yatırımımız var. Eğer doğru fırsatları bulursak gelecekte de yatırım yapmayı düşünebiliriz.

9 Bugünlerde radarınızda hangi ülkeler ve ne tür şirketler var?

Kısa bir zaman önce Hindistan’ı, Endonezya’yı ve Malezya’yı ziyaret ettim. Kişi başına gayri safi milli hasılaları artan ülkelerde son tüketiciye hizmet veren şirketler, radarımızda yer alıyor. Hedefimiz, yönettiğimiz gelişmekte olan ülkeler portföyünün büyüklüğünü iki katına çıkarmak. Bunun için de çalışmalarımızı ve ülke araştırmalarımızı sürdürüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.