Kilit bir hammadde

Capital (Turkey) - - KAYNAKLAR, ÇEVRE VE İKLİM -

Karbon atmosfere salındığından daha fazla karbondioksitle birleştiğinde, geri kazanımı çevre açısından gerçekten çok faydalı olur. Atıl karbondioksit moleküllerini reaksiyona geçirmek için muazzam boyutta bir enerji gerekir. Yani yeterince karbondioksit salımı yapan kömürle çalışan enerji santrallerinden gelen enerjinin pek faydası olmaz. Uzmanlar onun yerine rüzgar ve güneş enerjisinin yaygınlaştırılması gerektiğini söylüyor.

Hatta karbondioksit, ihtiyaç fazlası yeşil enerjinin çok daha verimli kullanılmasına bile katkıda bulunabilir. Günümüzde yenilenebilir kaynaklar, bazen şebekeye verilebileceğinden fazla elektrik üretiyor. Bu enerji elektrikten gaza denilen bir süreçle reaktant olarak karbondioksit kullanılan iki aşamalı bir prosedürle doğalgaza (metan) dönüştürülebilir. İlk aşamada ihtiyaç fazlası yeşil enerji, suyun (H2O) hidrojen (H2) ile oksijene (O2) ayrıştırılmasında bir enerji girdisi olarak kullanılır. Sonra bu hidrojen CO2 ile reaksiyona girerek metan gazını (CH4) oluşturur. Metan ise mevcut doğalgaz şebekesine kolaylıkla aktarılabilen, gerektiğinde kullanılabilen ve depolanabilen türden bir enerjidir.

İzlandalı Carbon Recycling International (CRI) adındaki firma, doğal enerji kaynağı olarak İzlanda’nın kaplıcalarından faydalanarak elde ettiği jeotermal enerjiyle karbondioksitten metanol üretiyor. CRI, bu karbon nötr yöntemi kullanarak metanol üreten ilk ticari tesisini 2011 yılında açtı. Bu şirket, gelecekte bir gün karbondioksitten yılda yaklaşık 50 milyon litre bu alkolden üretmeyi planlıyor. Bu alkolden, mesela yakıt pilleri için enerji yaratıyor veya benzinle karıştırılarak faydalanılabiliyor.

BASF, Linde ve ThyssenKrupp geçenlerde iki aşamalı inovasyoncu bir süreçle karbondioksitle hidrojenden sentez gazı üretecek bir proje başlattı. Bu konseptin ilk aşamasında yeni bir yüksek ısı teknolojisi, hidrojen ve karbon üretmek için doğalgazı bir işlemden geçiriyor. Diğer süreçlere kıyasla bu teknoloji çok az miktarda karbondioksit üretiyor. Ardından elde edilen hidrojen sentez gazı üretmek için diğer endüstriyel süreçlerden de gelebilen büyük hacimlerde karbondioksit ile reaksiyona giriyor. Bu gaz aslında kimya endüstrisi için kilit bir hammadde ve ayrıca çeşitli yakıtların üretilmesine de uygun.

Güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinden gelen ihtiyaç fazlası elektrik, karbondioksit sayesinde çok daha verimli bir şekilde kullanılabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.