Programatik reklam harcamaları artıyor

Capital (Turkey) - - MEDIA PULSE -

Sektörün son zamanlarda yoğun olarak tartıştığı konulardan biri programatik reklamlar. Programatik reklam, özetle kullanıcıların davranışlarını analiz etme ve bu doğrultuda onlara uygun kişiselleştirilmiş reklamları gösterme imkanı sunan bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde reklamverenler, reklamlarını daha etkin şekilde sunabiliyor.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Sociomantic Türkiye Ülke Direktörü GÖZDE ALEMLİ, bu sistemin nasıl çalıştığını şöyle anlatıyor: “Bir kullanıcı web sitesini ziyaret ettiğinde, reklam yeri için gerçek zamanlı ihaleye giriyor. Sunacakları her reklamın fiyatı tek tek hesaplanıyor. Bu, makineler arası 100 milisaniyede gerçekleşen bir hesaplamayla gerçekleşiyor. Doğru fiyatı vermek için bu noktada, ‘Kullanıcıyı tanıyor muyuz?’, ‘Günün bu saatinde, bu kullanıcı için hangi banner ölçüsü performans gösteriyor?’ gibi birçok parametre devreye giriyor. En yüksek teklif veren kazanıyor ve kişiselleştirilmiş reklam gösteriliyor.”

EN GELİŞMİŞ TEKNOLOJİ

Programatik reklam, kişilerin birebir davranışlarına istinaden reklam gösteren ve kişiler bazında farklı yatırım yapılmasını sağlayan en gelişmiş teknoloji olarak kabul ediliyor. Tüm dünyada programatik reklam harcamaları artarken Türkiye’de de durumun benzer olduğunu belirten Alemli, “IAB verilerine göre 2015’te programatik harcamalar, 78,7 milyon TL’ye ulaştı. Bu rakam Amerika’da 10 milyara dolara yükseldi ve bu yıl da iki katına çıkması bekleniyor.”

REKLAMVERENE FAYDASI

Alemli, “Geleneksel dijital reklamcılıkta yayıncılar ön plandayken programatik reklamcılıkta kullanıcılar ön planda. Programatikte geleneksel reklamcılıktaki gibi reklam alanlarının ayrılarak satışa sunulması metodu uygulanmıyor. Geleneksel yolla yapılan sistemde yatırımların birçoğu efektif bir şekilde kullanılamıyor ve kullanıcı bazlı kararlar verilemiyor. Programatikte ise sistem kullanıcı bazlı ilerliyor. Kullanıcıların davranışlarından yola çıkarak reklamın doğru kişiye gösterilmesi için çok detaylı bir şekilde analiz yapılıyor ve reklam için hedefleniyor. Böylece doğru kullanıcının doğru yer ve doğru zamanda birleşmesi sonucu reklam gösterimi yapılıyor” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.