“AVRUPA’DA İLK 3’E 2023’TE GİRECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - ARASTIRMA -

LC Waikiki, 3 yılda dolar bazında 3 kat büyüdü. “2016’da yurtdışı yatırımlarımızı artırıyoruz” diyen Vahap Küçük, Avrupa’da ilk 3’e 2023’te gireceklerini söylüyor.

Çok değil 3 yıl önce 1 milyar dolar sınırını geçen LC Waikiki’nin, son 3 yıl içindeki gelişimi inanılmaz. Geçen yılki cirosu 2,8 milyar doları geçti. Bu yıl ise cirosunu 3 yıl öncekinin tam 3 katına yani 3 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyor. Bunu yaparken de en önemli önceliği yurtdışında büyümek olacak.

Geçen yıl yurtdışında 50 mağaza açan şirket, bu yıl ise yurtdışında 100 mağaza açacak. “Bu yıl, yurtdışında mevcut pazarlarımızda büyürken aynı zamanda Çin, Hindistan ve Endonezya gibi büyük pazarları test ediyoruz” diyen LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, hedeflerinin Asya’daki bu büyük pazarlara yayılmak olduğunu belirtiyor.

Çin’de ilk mağazalarını Urumçi’de açtıklarını ve burada pazarı analiz ettiklerini söyleyen Küçük, “Çin’de tutunursak binlerce mağaza açmayı planlıyoruz” diye konuşuyor.

Küçük, bu yıl içinde önce Endonezya’ya ardından da Hindistan’a girmeyi planlıyor. Hindistan’a ilk etapta yerel ortakla gireceklerini ve yıl sonuna kadar 4-5 mağaza açacaklarını belirtiyor.

Yurtdışında büyümeye odaklanan LC Waikiki’nin 7 yıl sonraki hedefi ise geliri 10 mil- yar dolara çıkarmak. Cironun yüzde 60’ını yurtdışından elde etmek de planlar arasında.

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük’le Asya’daki yayılma stratejilerini ve yeni projelerini konuştuk:

Son dönemde yaşanan olaylardan dolayı bütçede revizyon var mı?

Terör olayları, perakendeci olduğumuz için bizi direkt etkiliyor. Ancak 2016 bütçesini

yaparken mevcut olaylara göre yaptık. Henüz bütçemizde bir revizyon, eksiltme yapmadık. 2016 bütçesini yakalamanın uğraşını veriyoruz. Eğer yurtiçinde biraz daralma olursa bunu yurtdışında nasıl telafi edebiliriz diye bakıyoruz. Yurtdışı yatırımları artırmanın gayreti içindeyiz. 2016 hedefiniz nedir? 2016 bütçesinde yüzde 25 civarında bir büyüme öngörüyoruz. 2015’teki büyümeniz neydi? 2015’te TL olarak yüzde 20 civarında büyüdük ve 7 milyar 400 milyon TL gibi bir rakamı yakaladık. 2016’da da yüzde 25 büyüyerek 9 milyar TL’nin üzerine çıkmayı planlıyoruz.

2015’e göre bu yıl daha yüksek bir büyüme öngörüyorsunuz. Bu, neden kaynaklanıyor?

2016’da geçen yıla göre yurtdışı yatırımlarımız daha yüksek. Geçen yıl, yurtdışında 50 mağaza açtık. Bu yıl yurtdışında 100 mağaza açma planımız var. Bir de geçen yıla göre bu yıl yurtiçinde daha fazla mağaza açmayı planlıyoruz. 2016’da genişleme planımız daha fazla. Ayrıca mevcut mağazaları büyütme planımız, koleksiyonun daha da genişlemesi ve fiyat politikamız geçen yılın üzerinde büyümemizi sağlayacak.

Yurtiçinde bu yıl kaç yeni mağaza açacaksınız?

Yurtiçinde 410 mağazamız var. Bu yıl 50

yeni mağaza açarak bu sayısı 460’a çıkarmayı planlıyoruz. Yurtdışında kaç mağaza var? Yurtdışında 200 mağazamız var. Bu yıl, yurtdışında 100 yeni mağaza açacağız. Türkiye’deki ve yurtdışındaki mağaza sayımız 750’yi geçecek.1 milyon metrekare satış alanını yakalayacağız. Fiyat konusundaki temel stratejiniz nedir? Her yıl, fiyatlarımızı enflasyonun altına çekme politikamız var. Misyonumuz dar gelirli kesimleri de iyi giydirmek. Bu misyona hizmet ediyoruz. Enflasyon yılda yüzde 8-9 ise bizim fiyatlarımız yüzde 8-9 geriye gitmiştir demektir. 2016’da geçen yıla göre hiç fiyat artışı yapmadık. Bu da bizim büyümemize katkı sağlıyor.

Bu fiyat stratejiniz büyümenize nasıl katkı sağlıyor?

Mevcut müşterilerin sepet ortalamasını artırıyor. Ayrıca yeni müşteri kazandırıyor. Sepet ortalamanız nedir? Bizim sepet ortalaması 2,5-2,8 TL arasında gidip gidiyor. Her yıl kaç yeni müşteri kazanıyorsunuz? Büyüme eğer yüzde 20 olursa bunun da enflasyondan gelmediğini varsayarsak demek ki biz her yıl müşterimizi yüzde 50 artırıyoruz. Ancak büyüme sepet ortalamasının artmasından kaynaklanıyor. Bunu da düşünürsek her yıl yüzde 15 civarında yeni müşteri kazanıyoruz diyebilirim. Toplam kaç müşteriniz var? Her hafta yaklaşık 10 milyon ziyaretçimiz var. İki ayda bir bizi Türkiye nüfusu ziyaret ediyor.

Türkiye’de açık ara pazar liderisiniz. Bundan sonraki hedefiniz nedir?

Önceliğimizde yurtdışı yatırımlar var. Yurtdışında faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde derinleşme planımız var. Artık büyümenin büyük kısmının yurtdışından gelmesini hedefliyoruz. Bunun için ağırlıklı yurtdışına yöneldik. Yurtdışının cirodaki payı nedir? 2015’te cironun yüzde 20’si yurtdışından geldi. Önümüzdeki dönemde yurtdışının payı ne olacak? Yurtdışında 1.000, yurtiçinde ise 500 mağaza olma gibi bir düşüncemiz var. Buna göre 2023’te gelirimizin yüzde 60’ının yurtdışından yüzde 40’ının yurtiçinden gelmesini planlıyoruz. Hedefimiz Avrupa’daki en başarılı ilk 3 markadan biri olmak. 2023 vizyonumuz 10 milyar dolar eşiğini geçmek. Avrupa’nın en başarılı ilk 3 markası arasına ne zaman gireceksiniz?

EBITDA’ya baktığınızda bugün kârlılık anlamında Avrupa’nın en büyük ilk 3 firması arasındayız. Çalışan, tedarikçi ve müşteri memnuniyeti ortalamalarımız da ilk 3 marka arasında olduğumuzu gösteriyor. Geriye kalan tek konu büyüklük. İlk 3’e ciro olarak henüz giremiyoruz. 2023’te büyüklüğü de yakalayacağız. 10 milyar doları geçtiğimizde Avrupa’daki ilk 3 firmadan biri oluyoruz. Kârlılığınız nedir? EBITDA’mız yüzde 20 civarında. Tüm sektörlerde en fazla vergi veren ilk 18’inci şirketiz.

Bu yıl, yeni mağazalar için ne kadar yatırım yapacaksınız?

175 milyon dolar civarında yeni yatırım planlıyoruz. Hedefinizdeki yeni pazarlar hangileri? Yurtdışında şu anda 27 ülkede faaliyet gösteriyoruz. 2016 sonunda faaliyet gösterdiğimiz ülke sayısı 30’u geçecek.

Yeni pazarlarda, Asya’da Endonezya’ya ka-

dar gidiyoruz. Afrika’da da Kenya’ya kadar gidiyoruz. Bu yıl Tunus’ta bir mağaza açıyoruz. Libya’da da açma ihtimalimiz var. Körfez’de Katar, Kuveyt, Ürdün gibi olmadığımız ülkelerde olacağız. Bir de yurtdışında Rusya, Sudan, Balkanlar gibi mevcut ülkelerde büyümeye devam ediyoruz. Asya’da yeni olarak Çin pazarına girdik. Bu yıl Hindistan ve Endonezya pazarları devreye girecek. Çin stratejiniz nedir? Çin pazarına diğer rakiplerimizden farklı olarak ülkenin ortasından Urumçi’den girdik. Tek mağaza açtık.

Herkes Çin’e Şangay’dan Pekin’den girerken siz neden Urumçi’yi seçtiniz?

Urumçi’de rekabetin daha az olduğunu gördük. Biraz da bu bölge Çin’in taşrası, bu nedenle tercih ettik. Çin’deki ilk izleniminiz nedir? Çin’e kışın ortasında açıldık, yazı görmemiz gerekiyor. Bir de en önemlisi Çin’de koleksiyonu test ediyoruz. Fiyat aralığını belirlemeye çalışıyoruz. Tüketicinin beklentilerini değerlendiriyoruz. Cadde mi yoksa AVM mağazaları mı daha iyi olacak buna bakıyoruz. Satışlar nasıl gidiyor? Çin’de yeteri kadar marka algımızın olmadığını gördük. Müşteri şimdilik fiyata ve ürüne bakıyor ve alışveriş yapıyor. Ancak bizim için en önemlisi aynı müşterinin tekrar geldiğini gördük. Demek ki tüketici ürünü test etti, güvendi ve tekrar alışveriş yapıyor. Ayrıca Türkiye’de koleksiyon daha fazla satarken Çin’de aksesuar ürünlerinin daha fazla sattığını gördük. Çin pazarını daha analiz ediyoruz. Bir tek mağazada fazla veri toplamak kolay olmuyor. 2-3 mağazaya sahip olmak gerekiyor. Ancak Çin’de yakın coğrafyada elde ettiğimiz başarının aynısını beklemek yanlış olur. Biraz sabredeceğiz. Çin uzun vadeli politikamızın, stratejimizin bir parçası. Çin’le ilgili hedefiniz nedir? Çin 1,5 milyar insanın yaşadığı bir ülke, rakamlar çok büyük. Çin’de tutunursak binlerce mağaza açmayı planlıyoruz. Her gün bir mağaza açarız. Hindistan’a ne zaman gireceksiniz? Hindistan’daki mağazayı 2016’nın sonunda ya da 2017’nin başında açabiliriz.

Endonezya da 100 milyonla büyük bir pazar. Endonezya’yı da bu yıl açıyoruz.

Hindistan ve Endonezya pazarlarına girerken nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Hindistan’a oranın büyük bir grubuyla ortak olarak giriyoruz. Yerel ortağımızın lokasyon avantajını kullanacağız. Ayrıca Hindistan’da üretim yaptırma avantajlarını kullanacağız. Bangladeş’le Türkiye arasında Gümrük Birliği olduğundan buradaki ürünleri daha avantajlı Hindistan’a satma imkanı yakalayacağız. Hindistan’da kaç mağaza hedefliyorsunuz? Hindistan’da ilk etapta 4 mağaza açıyoruz. Hindistan’da büyüyebiliriz dedikten sonra bu ülkede yılda 50-100 mağaza açma ve yönetme potansiyeline sahibiz. Endonezya için planınız nedir? Endonezya’da da benzer strateji izleye-

ceğiz. Ancak Endonezya’da ortağımız yok. Endonezya’ya kendimiz giriyoruz.

2016 ajandanızın en önemli gündemleri neler?

Bu yıl ajandamızda büyük pazarları test etme var. Avrupa’da da olmadığımız iki büyük pazarda inorganik olarak büyüme ihtimalimiz var. Bunlar hangi pazarlar olabilir? İspanya ya da Almanya olabilir. Bu iki ülkede bir markayı ya da bir zinciri almayı planlıyoruz. Eğer marka alırsak onun koleksiyonuyla bu iki pazarda büyüyebiliriz. Önümüzdeki dönemde, yurtdışında inorganik büyüme ihtimalini değerlendirebiliriz. Ancak ortaklık düşünmüyoruz.

Son dönemde girdiğiniz yeni alanların payı ne oldu?

Bebeğe son dönemde bayağı bir yatırım yaptık. Şu anda bebek cirodan yüzde 8 pay alıyor. Aksesuarın da aldığı pay yüzde 10’a doğru gidiyor. Yeni girmeyi planladığınız bir alan var mı? Ev tekstiline girebiliriz. Yıl sonuna kadar ev tekstili ürünlerimizi 40-50 mağazada görmeye başlayacaksınız. Kozmetik de devreye giriyor. Bebekte de aksesuar olacak. Emziğinden biberonuna ana kucağına kadar bebekle ilgili tüm ürünleri satmaya başlayacağız.

Yeni alanların önümüzdeki 5 yılda cirodan aldığı pay ne olacak?

Avrupa’da bizim gibi markalar aksesuardan yüzde 20 pay alıyor. Bizim de aksesuarda 20’ye kadar gitme potansiyelimiz var.

En hızlı hangi alan büyüyor? En büyük yatırımı hangi alana yapıyorsunuz?

Türkiye’de yurtdışına göre çocuk daha kuvvetli. Yurtdışında erkek ve kadının payı yüzde 65 iken, çocuğun payı yüzde 35. Türkiye’de ise yüzde 55 kadın ve erkek, buna karşın çocuğun payı yüzde 45. Ancak en hızlı bayan giyimin büyümesi gerekiyor. Biz de en fazla yatırımı bayan giyime yapıyoruz. Çocuğunun payını kaybetmeden kadını daha fazla büyütmek istiyoruz. Buradaki hedefiniz nedir? Yüzde 70’e oturması gerekir. Dijitalin payı ne oldu? Oran olarak fazla büyük değil. Geçen yıl online satışımız 100 milyon TL’yi geçti. Oran olarak yüzde 1 civarında. Ancak buraya ciddi yatırım yapıyoruz. Tüketiciye artık her yerden her şartta alışveriş yapma imkanını sunmamız gerekiyor. 24 saat tüm alışveriş imkanlarını sunabilmemiz lazım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.