HER ŞEY İSİMDE BİTER

Capital (Turkey) - - KOZMETIK -

Bugünekadar pek çok şirket kurdum. Ancak isim bulmakta uzman olduğumu söyleyemem. Kendi markalaşma deneyimimin merkezinde başlıca 2 kuruluş var. Öğrenci Dergisi ve Virgin. Her iki deneyim de bana markalaşmada işe yarayabilecek bir takım iç görüler kazandırdı.

Daha önce de bahsettiğim gibi liseye giderken bir arkadaş grubumla birlikte çıkarmaya başladığım bir dergi olan Öğrenci Dergisi, ilk iş girişimimdi. Bu dergi, öğrencilerin o zamanlar fazla önem verdiği meselelere odaklanarak kendini gençlerin sesi olmaya adamıştı. Zaten isminden de belliydi: Öğrenci Dergisi, katkıda bulunanlara, reklam verenlere ve röportaj yapılanlara ilgi çekici fikirler sunarak kolay bir yoldan aslında bizim hepimizin ne olduğumuzu özetliyordu.

O zamanlar bu derginin kendi markamız için sadece bir başlangıç olduğunu düşünüyordum. Dergiyi pek çok farklı yöne çekiştirebilirdik; Öğrenci konferansları, bir öğrenci seyahat şirketi ya da hatta öğrenci apartmanları... Ben “Öğrenci”yi kendi içinde biten bir isim olarak görmemiştim, geniş bir hizmetler yelpazesini kapsayacak bir başlangıç, yani bir sıfat olarak düşünmüştüm. Bir marka olarak Öğrenci, çok esnek bir isimdi ve ismin kendisi zaten anında fark ediliyor ve hemen akla kilit değerleri getiriyordu.

Yani sözün kısası dallanıp budaklandık. Öğrenci Dergisi’nden sonra gençlerin fiziki ve akıl sağlıkları için tavsiyeler almakta arayabilecekleri bir acil yardım hattı olan Öğrenci Danışma

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.