KRİZ YARADI

Capital (Turkey) - - CEO CLUB -

PERFORMANS

Ambalaj sektörü 2015 yılında 20 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaştı. 180 ülkeye 1,7 milyon ton ambalaj ihracatı gerçekleştirdi ve 3,7 milyar dolarlık ihracat geliri elde etti. 2015’te sektörün dış ticaret fazlası ise 595 milyon dolar oldu. Sektör 2015’te kilo başına 2,16 dolar olan ihracat birim fiyatıyla Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir performans gerçekleştirdi.

REKABET

Türkiye ambalaj sektörünün yarışa nispeten geç ama güncel teknolojiyle katılması rekabet gücünü yükseltti. AR-GE yatırımlarına hız veren sektör, bazı AB ülkelerinden çok daha yeni donanıma sahip. Yakın geçmişteki finansal krizde zora düşen Avrupalı rakiplerinden doğan boşluğu Türk şirketleri doldurdu. Üretimin bir kısmı Türkiye’deki şirketlere kaydı, kapasiteler arttı. Bu gelişmelerin sonucunda yeni yatırımlar yapılarak çok hızlı gelişme kaydedildi.

YENİ ROTALAR

Ambalaj sektörü önümüzdeki dönemde Afrika ve Asya pazarlarındaki iş fırsatlarına odaklanacak. Bu kapsamda sektör Güney Afrika Cumhuriyeti, Fas, Tunus, Mısır, Cezayir, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan’a ilgi gösterecek. Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Sadettin Korkut, “2023’te ihracatımızı 10 milyar dolara; pazar büyüklüğümüzü 30 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

SORUNLAR

Merdiven altı ürünler yalıtım sektörünün kanayan yarası. Sektör bu sorunu aşabilmek için daha sıkı bir kamu denetimi ve ağır cezai yaptırımlar bekliyor. Sektörün bir diğer ihtiyacı da kalifiye iş gücü ve sertifikalı ara eleman sayısının artırılması. Ayrıca başka sektörlere tanınan KDV indirimi gibi teşviklerin çatı sektörüne sağlanmamış olması pazarı olumsuz etkiliyor.

AJANDA

Sektörün önümüzdeki dönem gündeminde; çatı ustalarının sertifikalanması için yapılacak çalışmalar, yönetmelik/standart faaliyetleri, mesleki okullardaki çatı eğitimlerinin geliştirilmesi ve “Çatı Kaplama Uygulamaları Kılavuzu”nun genişletilmesi gibi konular var. Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı Nazım Yavuz, “Önümüzdeki 5 yılda dünya pazarlarındaki konumumuzu güçlendirmeyi hedefliyoruz” diyor.

İHRACAT

Hazır giyim sektörünün ihracatı 2011 yılında 16,18 milyar dolar, 2012 yılında 16,11 milyar dolar, 2013 yılında 17,38 milyar dolar ve 2014 yılında ise 18,74 milyar dolar oldu. 2015’te ise ihracat yüzde 9,4 azalarak 17 milyar dolara indi. İhracattaki değer bazındaki düşüşte Euro/dolar paritesindeki yüzde 20’ye yakın gerileme etkili oldu. Buna ilave Rusya, Irak ve Ortadoğu pazarlarındaki bozulmalar da sektörde olumsuz etki yarattı.

ARTI EKSİ

Kumaş ithalatına getirilen vergiler ve ihracat pazarlarındaki bozulmalar sektörün son dönemdeki en önemli eksileri. Artıları ise içeride modern perakende pazarının gelişimi ve yurtdışına daha yüksek katma değerli ve pahalı ürün ihraç edebilmesi. Sektör bu yıl nitelikli üreticiler için bir sertifika programı kurulmasıyla AB pazarındaki iyileşmeden daha çok yararlanmayı planlıyor.

HEDEFLER

Hazır giyim sektörü 2023 yılındaki 60 milyar dolar ihracat ve 50 milyar dolar iç pazar hedefi doğrultusunda dönüşümünü sürdürecek. Yüksek katma değerli üretim ve ihracatla markalaşma sektörün en önemli hedefleri olacak. TGSD Başkanı Şeref Fayat, “Yakın ve komşu ülkelerde mağazalaşma artan hızla sürecek. Yurtiçinde ise bölgesel bir moda ve alışveriş merkezi haline gelinebilmesi için faaliyetlerimiz sürecek” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.