ŞİRKET KURULUŞLARI ÜÇ AYDIR DÜŞÜYOR

Capital (Turkey) - - KURTULUŞ YOLU -

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) verileri, şirket kuruluşlarının son üç aydır düşüşte olduğunu gösteriyor. Şirket kuruluşları, geçen yılki düzeyinin nisan ayında yüzde 2,7, mayıs ayında yüzde 3,8 ve haziran ayında ise yüzde 5,5 altında kaldı. Bu üç ayın oluşturduğu ikinci çeyrek dönemde ise geçen yıla göre yüzde 4 düşüş gerçekleşti. Oysa ilk çeyrekte şirket kuruluşları geçen yılki seviyesinin yüzde 12,7 üzerindeydi.

Şirket kuruluşları, normalde yatırım eğiliminin önemli göstergelerinden biridir. Genelde yatırım eğiliminin dibe vurduğu dönemlerde şirket kuruluşlarında düşüş olur, yatırım eğiliminin canlandığı dönemlerde ise şirket kuruluşları yükselişe geçer. Ancak son yıllarda bu göstergeden yanlış sinyaller geliyordu. Türkiye’de özel sektör yatırımları 2012 yılından bu yana yerinde sayıyor. Buna uygun olarak 2011’in sonlarına doğru şirket kuruluşlarında düşüş başlamış ve bu düşüş 2013’ün ilk ayına kadar sürmüştü. Ancak daha sonra yatırımlardaki duraklama devam ettiği halde şirket kuruluşları tekrar yükselişe geçmişti. Hatta bu yükseliş geçen yıl şirket kuruluşlarının 1997’de kırılan rekora çok yaklaşmasını da getirmişti.

Ancak bu sapmayı dikkate alsak bile şirket kuruluşlarında son üç ayda yaşanan düşüşü iyiye yorumlamak pek mümkün değil. Bu düşüş ikinci çeyrekte yatırım eğiliminde biraz daha zayıflama yaşanmış olabileceğini düşündürüyor. Eğer durum gerçekten böyleyse bunun ekonomideki büyümeye olumsuz yansıması olabilir.

Geçen ay yaşadığımız gelişmelerden sonra şirket kuruluşlarındaki düşüşün ve yatırım eğilimindeki zayıflamanın devamı da gelebilir. Çünkü siyasi belirsizlik iş dünyasının pek sevdiği bir şey değil. Böyle dönemlerde genelde şirketlerin ilk yaptığı şey yatırımları askıya alıp “bekle-gör” politikasına geçmektir. Yatırım eğiliminin yeniden canlanabilmesi için siyasette istikrarı tekrar temin etmek ve iş dünyasının geleceği görmesini sağlamak gerekiyor. Bu ne kadar çabuk sağlanabilirse yaşanan gelişmelerin ekonomiye olumsuz yansıması da o kadar sınırlı tutulabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.