“2018’DE CİRO 1 MİLYAR TL’Yİ AŞACAK”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Penti hazır giyim sektörünün en hızlı büyüyen markalarından… Geçtiğimiz yılı çorap, iç giyim ve plaj giyim kategorilerinde pazar lideri olarak kapatan şirket, çorapta yüzde 40, plaj giyiminde yüzde 17 ve iç giyimde ise yüzde 8’lik paya sahip.

2015 yılında yüzde 40’lık büyümeyle 570 milyon TL’lik bir ciroya ulaştıklarını açıklayan Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, bu sonucu iç pazarın yanı sıra yurtdışı operasyonlarındaki büyümeyle elde ettiklerini söylüyor. “2015 yılında Batı Avrupa pazarına da girdik. Belçika’da ve Almanya’da mağaza açtık. 2015 yılında 6 yeni ülkede daha mağazalaşarak yıl sonunu 29 ülkede toplam 106 mağaza olarak kapattık” diyor.

Penti, Türkiye’de 60 ilde 301 mağazayla yurtdışında da 31 ülkede 120 mağazayla faaliyetlerini sürdürüyor. Şirketin bu yılki ciro hedefi 750 milyon TL. Ürün gamını sürekli yenileyerek ve yurtdışında mağaza sayısını artırarak bu hedefe ulaşmak niyetinde olduklarını belirten Kariyo, yurtdışında Fas, Tunus, Cezayir, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kırgızistan, Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ürdün gibi yeni ülkelere girmeyi planladıklarını anlatıyor. Özellikle İran pazarına dair beklentilerinin yüksek olduğunu dile getiriyor. Bu beklenti doğrultusunda neler yapacaklarını şöyle paylaşıyor: “Yüzde 25’lik pazar payını hedefleyen iş planımız çerçevesinde 5 yıl içinde İran’da 100 mağaza açmak için İranlı bir ortakla anlaştık. Sürecin beklediğimiz gibi gitmesi halinde İran’da fabrika açmayı bile planlıyoruz. Buna ek olarak, yakın bir zamanda bir Doğu Avrupa ülkesinde, pazar lideri olan bir markanın çoğunluk hissesini alarak bir ortaklığa imza atacağız.”

Orta ve uzun vadede Penti’nin yol haritasında global bir marka olmak var. Türkiye’den çıkacak 10 global markadan biri olmayı hedeflediklerini belirten Sami Kariyo, 5 yıllık stratejilerini de buna göre yapılandırdıklarını ifade ediyor. “2018 yılında ciroda 1 milyar TL’nin üstüne çıkmayı hedefliyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında her yıl ortalama 100 mağaza açarak 2018 sonuna kadar yurtiçinde ve yurtdışında toplam 700 mağazaya ulaşmayı öngörüyoruz” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.