“İHRACATÇIMIZA YENİ KAPILAR AÇILDI”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

U.N. Ro-Ro, Türkiye Avrupa arasındaki ro-ro hatlarındaki intermodal (karma taşıma sistemi) taşımacılıkta sektör lideri. En büyüğü 280 tır, en küçüğü de 200 tır alma kapasitesine sahip 12 ro-ro gemili filosuyla Fransa ve İtalya’ya yılda 250 binden fazla tır taşıyor. Bir başka ifadeyle Türkiye’den ihracata giden her 100 tır dorsesinden (kasa) 35’ini U.N. Ro-Ro gemilerle taşıyor. Sektöründeki güçlü konumuyla dikkat çeken U.N. Ro-Ro, 22 yıllık bir şirket. 1994 yılında Balkanlar’daki savaş yüzünden karayoluyla yapılamayan ihracatın, denizyoluyla yapılması için harekete geçen 200’ü aşkın nakliye şirketinin ortaklığıyla kuruldu. Zaman içinde dünyanın en büyük ro-ro operatörlerinden biri haline geldi. 2007 yılında uluslararası özel sermaye şirketi Kohlberg Kravis Roberts (KKR) tarafından 1,3 milyar dolara satın alındı.

2014 yılında da Esas Holding-Actera Group ortak yatırımı, şirketi kendi bünyesine kattı. Şu anda U.N. Ro-Ro’nun yüzde 60’ı Actera’ya, yüzde 40’ı Esas Holding’e ait. 2015 yılında 200 milyon Euro’yu aşan bir ciroya ulaşan şirket, bu yılı yüzde 15’lik büyüme rakamıyla kapatmayı planlıyor.

U.N. Ro-Ro, Türkiye’nin ihracatı açısından da önemli bir rol oynuyor. İstanbul’dan Pendik ile Ambarlı ve Mersin’den, İtalya’daki Trieste ve Ancona limanlarına, Pendik’ten Fransa’daki Toulon Limanı’na düzenli ro-ro seferleri gerçekleştirdiklerini belirten U.N. Ro-Ro CEO’su Sedat Gümüşoğlu, özellikle Toulon Limanı’ndan Kuzey Afrika bağlantılarıyla ihracatta kıtaları birbirine yaklaştırdıklarını söylüyor. Gümüşoğlu, bu noktada ihracata katkılarını şöyle anlatıyor: “Toulon Limanı’na konteyner taşımacılığına başladık. Tren bağlantısı için çalışmalarımız devam ediyor. Intermodal olması durumunda Fransa ve İngiltere’ye taşımalarda ciddi avantajlar sağlayacağız. Kuzey Afrika bağlantılarımız ile Tunus, Fas ve Cezayir hedef pazarlar haline geldi. İhracatçılarımıza yeni ve çok önemli kapılar açıldı. U.N. Ro-Ro, Türkiye’nin Avrupa’ya ro-ro hatları ile yaptığı ihracatın yüzde 65’ini gerçekleştiriyor. Avrupa’daki hedef pazarlara treyler veya konteyner ile taşınan malların yüzde 18’inin taşımasını da biz yapıyoruz.”

Önümüzdeki dönemde U.N. Ro-Ro, yatırımlarla büyümeyi planlıyor. Gümüşoğlu, ilk olarak 12 gemiden 8’inin boyunu uzatarak toplam kapasitelerini yüzde 17 oranında artıracaklarını söylüyor. 3 adet yeni ro-ro gemisi alma kararları olduğunu da belirten Gümüşoğlu, 2018’den sonrası için planlanan gemi alımına 180 milyon Euro’luk kaynak yatırılacağını açıklıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.