“200 MİLYON DOLARLIK YATIRIM AJANDAMIZ VAR”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Borusan Grubu bir süre önce kendi içinden doğan bir değişim ve gelişim süreci başlattı. Bu sürecin en önemli girişimlerinden biri de Teknoloji Geliştirme ve ARGE AŞ. Kuruluşun grup şirketlerine teknolojik liderlik yapmak üzere konumlandığını belirten Borusan Holding Teknoloji Geliştirme ve ARGE AŞ Genel Müdürü Dr. Murat Yıldırım, aynı zamanda şirketlerin rekabet üstünlüğü ve kârlılığı için gerekli teknolojik çalışmaları yürütmeyi hedeflediklerini söylüyor.

Yıldırım, ilk iş olarak teknoloji yol haritalarını çıkardıklarını belirtiyor. Bünyelerinde 3 yeni AR-GE merkezi kurmak için düğmeye bastıklarını anlatıyor. Bu konuda nasıl hareket edeceklerini de şöyle paylaşıyor:

“Bunlardan ilki olan ‘Optimizasyon’ AR-GE merkezimiz bu yıl nisan ayı itibarıyla çalışmalarına başladı ve grubumuzun ilk belgeli AR-GE merkezi oldu. İkinci merkezimiz ‘İleri Malzeme Geliştirme’ alanında kurulacak ve bu merkezi yıl sonuna yetiştirmeyi planlıyoruz. Son olarak da ‘Yeni Ürün Dizayn ve Tasarım Merkezi’ hayata geçecek.”

2020 yılına kadar 200 milyon dolarlık yatırım ajandası olan Borusan Holding Teknoloji Geliştirme ve ARGE AŞ’nin gündeminde ise Borusan’ı geleceğe taşıyacak projeler var. İleri malzeme geliştirmenin, özellikle yüksek nitelikli çelik geliştirmenin en önemli çalışma alanları olduğunu belirten Yıldırım, bunun yanı sıra yüzey kaplama teknolojileri, hibrit malzemeler, kompozitler ve malzeme birleştirme teknolojilerinin de çalışma alanları içinde yerini aldığını söylüyor. Odaklandıkları diğer projeleri de şöyle anlatıyor:

“Üretim süreçleriyle ilgili olarak verinin toplanması, analizi ve planlama ile karar süreçlerine dahil edilmesi, modelleme ve simülasyon gibi yöntemler çalışma alanlarımızdan… Projeler neticelendiğinde, elde edilecek doğrulanmış modellerle, sanal ortamda, proses iyileştirme denemeleri çok hızlı ve etkin bir şekilde yapılabilecek. Süreçler optimize edilerek maliyet azaltma ve kalite artırmaya imkan verecek olan değişiklikleri gerçek proseste hayata geçirerek rekabet avantajı sağlayabileceğiz. Geliştirilmiş ve doğrulanmış proses modellerinin bir diğer kullanımı ise süreçlerin online olarak kontrolü ve otomasyonu. Sanal dünya ile ilişkilendirilmiş üretim/hizmet sistemleri ile süreçlerin her aşamasını online olarak takip edebiliyor, problemleri/fırsatları çok daha hızlı bir şekilde tespit ederek çözümleri yine online olarak uygulayabiliyor olacağız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.