“KAMU PROJELERİ İLGİMİZİ ÇEKİYOR”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Atos, yıllık yaklaşık 12 milyar Euro cirosu ve 72 ülkede 100 bin çalışanıyla dünyanın lider BT şirketlerinden biri... Yönetilen hizmetler, danışmanlık ve sistem entegrasyonuyla büyük veri ve güvenlik olmak üzere 3 ana konuda faaliyet gösteriyor. Faaliyetlerinin yaklaşık yarısının yönetilen hizmetler olduğunu belirten Atos Türkiye İcra Kurulu Başkanı Ahmet Doğan, odaklandıkları sektörlerin telekomdan, enerji ve finansa kadar geniş bir yelpazede olduğunu söylüyor.

“Tüm bu sektörlerde dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en büyük sistem entegratörü şirketlerden biri olduğumuzu söyleyebilirim. Özellikle kamu projelerinde başarılıyız. 2016’da da kamuya odaklanmaya devam edeceğiz” diyor. Kent güvenliği, akıllı şehirler ve verimli kamu teknolojileri konusunda projeler geliştiren Atos’un, kamuya yaptığı önemli projelerden biri Vergi Daireleri Otomasyon Projesi (VEDOP). Bu projede tüm yazılımları iş ortaklarıyla birlikte geliştirdiklerini ve üç veri merkezi kurduklarını anlatan Doğan, sözlerine şöyle devam ediyor: “Kamudaki diğer projelerimize en güzel örneklerden biri İzmir. İzmir’i dünyanın en akıllı şehirlerinden birine dönüştürdüğümüzü söyleyebilirim. Bu çalışmalara İzmir’in MOBESE sistemini kurarak başlamıştık. İzmir’de Karayolları Genel Müdürlüğü ile birlikte yürütülen ‘Kent Güvenlik Yönetim Sistemi’ projesinde Atos’un komuta kontrol yazılımları, plaka tanıma sistemleri, çağrı yönetimi gibi yetkinliklerine ek olarak, 18 adet birbirinden farklı sistemi entegre bir şekilde çalıştırma yetkinliği de kullanılıyor. Aynı çalışmaları İstanbul başta olmak üzere farklı şehirlerde de yapmak arzusundayız.”

Türkiye, Atos dünyası içinde stratejik bir öneme sahip. Pazarın sahip olduğu potansiyel ve ülkenin coğrafi avantajının Atos’u heyecanlandırdığını söyleyen Doğan, burada toplam 500 çalışanıyla 100 milyon Euro’nun üzerinde bir ciroya sahip olduklarını açıklıyor. “Hedefimiz globaldeki 100 bin çalışanımızın da gücünden ve yetkinlik alanlarımızdan faydalanarak Türkiye’deki gücümüzü artırmak. Özellikle kamu projeleri ilgimizi çekiyor” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.