Yahoo ve düşenlerin ortak kaderi

Capital (Turkey) - - INSANLAR - Rates@capital.com.tr

tandford Üniversitesi öğrencilerinden David Filo ve Jerry Yang, web browserları olan Windows ve Mosaic’in kullanılmaya başlamasını izleyen 1 yıl içinde “kendi beğendikleri” web sitelerini listelemeye başladı. Nisan 1994’te 100 siteye ulaştılar ve adını da “Jerry and David’s Guide to World Wide Web” koydular. Ardından “Y ve A” ile başlayan, anlamlı bir isim istiyorlardı. Aradıklarını buldular: Yet Another Hierarchical Officious Oracle. Kelimelerin ilk harflerini yazınca sitenin adı ortaya çıktı: YAHOO!

Sadece 1 yıl sonra AOL’un sahibi ve eski CEO’su Steve Case, şirket için 2 milyon dolar önerdi. Onlar bunu geri çevirip 4 milyon dolar değerden yüzde 25’ini Sequel Capital’e sattı. Sadece 8 ay sonra ise Softbank, 40 milyon piyasa değeri üzerinden şirkete 5 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Yahoo 12 Nisan 1996’da halka açıldığında hisseler bir günde yüzde 155 değer kazandı ve bu tarihte 3’üncü en büyük yükseliş oldu. Şirket, 848 milyon dolar değeri yakaladı. “İnternet balonunun” patladığı 2000 yılı başında ise değeri 128 milyar doları gördü, Eylül 2000’de 5 milyar dolara geriledi. İNTERNETİN İLK KUŞAĞININ DURUMU Yahoo bu parlak dönemlerini yaşarken, başka şirketler de etrafta benzer performanslar sergiliyordu. “İnternetin altın döneminde” e-ticaretin ilk kuşak temsilcisi Pets.com, ilk arama motorlarından Altavista. com, ilk web browser Netscape de benzer “yükseliş” ve “düşüş” dönemlerini yaşadı. Onlar parlak dönemlerini yaşar ve hızla düşerken, aynı alana yönelik kurulan şirketler büyümeye devam etti.

Örneğin Google, 1999 yılında, yani ilk kuruluş döneminde, Yahoo’nun açılış sayfasına girmeyi kabul etti, arama işlevini orada yürüttü. Yahoo’nun büyümesine katkı yaptı. Bir yandan da kendisini büyüttü. Ancak, endüstri öncüsü hızla değer ve iş modelini kaybederken, Google “evrilerek” dünyanın en büyükleri arasına girmeyi başardı. Tıpkı ilk sosyal medya şirketi olan Myspace gibi… Onun yapamadığını Facebook yaptı ve bir teknoloji devi haline geldi.

Yahoo da diğerlerinin kaderini paylaştı ve 4,8 milyar dolarla Verizon tarafından satın alındı. Böylece yeni yönetim/ CEO denemeleriyle arada “kurtuluyor” gibi görünse de Yahoo’nun önlenemeyen düşüşü de tamamlanmış oldu. Bence bu konuda yazılmış kitap ve makaleleri mutlaka okuyup ders almak gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.