1“

Capital (Turkey) - - GÜNDEM -

Bankacılıkta dışarıdan fonlama ve tasarruf oranı düşüklüğü nedeniyle bir kaynak sıkıntısı yaşanıyor” değerlendirmelerine katılıyor musunuz?

Sektörde kredi / mevduat oranı son 3 yılda yüzde 100’ün bir miktar üzerine çıktı. 10 Haziran itibariyle yüzde 113 olan bu oran, 2014 sonlarından itibaren bu seviyelerde. TL tarafta makasın açıldığını söyleyebilirim. Burası da yüzde 134 seviyelerinde bulunuyor.

Sürdürülebilir fonlama yapısı için hanehalkı tasarruf oranlarının artması ve bunun da kredilere yeterli finansman sağlayacak mevduat tabanı genişlemesini sağlaması çok önemli. Ancak şu an için yakın zamanda bir kaynak sıkıntısı tehdidi görmüyoruz.

Bankaların kredi verme limitlerine geldiği söyleniyor. Bu konuda neler diyorsunuz?

Türk bankacılık sektörü, Basel kriterlerinin üzerinde yüzde 14-15 bandına oturmuş sermaye yeterliliği oranına sahip. Sektörün bu anlamda risklerini iyi yönettiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl, sektörde sermaye yeterlilik oranlarında özellikle yükselen kurların risk ağırlıklı varlıkları yukarı çekmesi nedeniyle yıl içinde düşüşler gözlenmişti. Ancak yıl sonuna doğru kur seviyesinin nispeten yıl ortalarına göre düşmesi toparlayıcı etki yaptı. 2015 sonunda sektörün sermaye rasyosu yüzde 15 olarak gerçekleşti. 2016 ilk çeyrek sonu itibarıyla Basel 3 uyum süreci kapsamında devreye alınan risk ağırlıklarındaki uygulamalar, bankaları sermaye yeterliliği açısından rahatlattı. Nisan sonu itibarıyla yüzde 15,3 seviyesinde bulunan sermaye yeterlilik rasyosuyla, sektör uygun ortam sağlandığında kredi vermeye hazır durumda.

3 Bankacılık, toplam kredilerde geçen yıl ne kadar büyüdü? Bu yıl nasıl kapanır?

Sektör geçen yıl TL kredilerde yüzde 15,7, YP kredilerde ise dolar bazında yüzde 3,5 büyüdü. 10 Haziran itibarıyla TL kredilerde yüzde 4 civarında büyüme görüyoruz. Bu oran geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 9’du. YP kredilerde ise dolar bazında yüzde 4,4 büyüme yaşandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.