“JEOPOLOTİK GELİŞMELER İÇ SATIŞI DA DÜŞÜRÜYOR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI -

lık doğalgaz ithalatını engelleriz. Ak Enerji’nin bünyesinde böyle bir iş kurduk. Ekibimiz büyük alışveriş merkezlerini, büyük binaları dolaşıyor ve orada enerjinin ne kadar verimli kullanıldığına bakıyor. Örneğin, 100 birimlik enerji kullanıyorsunuz ve 100 TL ödüyorsunuz. Ekiptekiler, “Bana zaman verin, ben ödediğiniz miktarı 50 TL’ye düşürebiliyorsam elde edilen tasarrufu paylaşalım” diyor. Bunun Türkiye’de çok önemli bir iş olduğuna inanıyorum. 2005-2006’da dönemin Enerji Bakanı Hilmi Güler, enerji verimliliği üzerinde çok durmuştu ama çok sonuç alınamadı. Şimdi Türkiye’nin yapması gereken en önemli işlerden biri bu verimliliği yakalamak.

Enerji verimliliği işiniz hacim olarak nereye ulaşır?

Şu anda çok küçük bir hacme sahip. Bu bir ikna işi, gelip sizi ikna et-

KAFAYI KUMA GÖMMEK

Global konjonktürdeki dalgalanmalardan etkilenmiyoruz demek deve kuşu gibi kafayı kuma gömmek olur. Aksa 500 milyon dolar ihracat yapan bir şirket. Özellikle Rusya’ya çok önemli bir ihracatımız var. En son iki ülke arasındaki politik krizin de ötesinde Rusya’nın geçen yıl geçirdiği yüksek devalüasyon bizim ülkeye ihracatımızı etkiledi.

DOLAYLI ETKİ

Rusya’nın bu durumu sadece ihracatımızı etkilemekle de kalmadı. Belli ölçüde iç satışlarımız üzerinde de olumsuz sonuçları oldu. Bizim iç pazardaki en büyük müşterilerimiz Gaziantep’teki dünyanın en büyük halıcılık kapasitesine sahip şirketler. Onlara elyaf veriyoruz ve onlar halıyı yapıp Rusya ve Ukrayna’ya ihraç ediyor. Onların ihracatının etkilenmesinden dolaylı olarak biz de etkilendik. Dolayısıyla çevre ülkelerdeki jeopolitik olaylar sadece ihracatımızı değil iç pazardaki satışlarımızı da düşürüyor.

NASIL TELAFİ ETTİK?

Biz bu azalmayı bir şekilde telafi ettik. Aksa’da daha çok Çin pazarına yüklendik. Sadece kendi grubum için konuşmuyorum, genel olarak Türk iş adamlarının girişimciliği ve dayanaklılığı inanılmaz güçlü. Duruma göre hemen kendini adapte edebilen bir karaktere sahipler. Rusya olmayınca yeni pazarlar bulduk ve kayıpları telafi ettik. mem gerekiyor. Genellikle işletmeler, “Benim işimi benden daha iyi mi bileceksin” yaklaşımı içinde. Dolayısıyla şu anda bu işi rakamlara dönüştürmek çok zor. Ama ben hakikaten çok önemli bir iş olduğuna inanıyorum.

Enerjide hala ilk 3-5 oyuncu arasında olma hedefinizi koruyor musunuz?

Yok. Pozisyonumuzu koruyacağız. Enerjide şu anda 1.300 megavatlık bir kapasitemiz var. Enerjide tek başımıza da değiliz, ortaklığımız var. Şu anki amacımız yenilenebilir enerjide elimizdeki mevcut tesisleri daha optimal şekilde kullanmak, birtakım marjinal yatırımlar yapmak. Örneğin rüzgar santrallerimizi trafoların kabiliyetine göre büyütmeyi ve daha verimli şekilde kullanmayı istiyoruz. Gayrimenkulde yeni projeleriniz var mı? Bir sürü projemiz var. Bağdat Caddesi’nde cadde mağazacılığı alanında inşaatlarımız devam ediyor. Caddenin en önemli yerlerinde işlerimiz var. Saf’ın çoğunluğunu yeni devraldık, orada birtakım işlerimiz var. Bu gelişmeler yeni, onları hazmettikten sonra yeni işlere bakacağız.

Bu yıl iş yaparken özellikle hangi risklere daha fazla dikkat ediyorsunuz?

Bizim için en büyük risk terör olayları. Bu, insanların haleti ruhiyesi bakımından önemli. Diğer bir risk de dövizin TL karşısındaki durumu. Doların Euro’nun 3 TL ya da 3,5 TL olmasından çok düzenli olarak orada kalması önemli. Bir gün 3,5 TL olup ertesi gün 3 TL olması insanları çok rahatsız ediyor. Eliniz kalbinizde bugün ne olacak, yarını nasıl kapatacağım diyorsunuz. Önemli olan buradaki istikrar.

Peki böyle bir durumda grubu yönetirken nasıl davranıyorsunuz?

Her zaman aynı şeyleri yapıyoruz, aylık rakamlarımızı gözden geçiriyoruz. Operasyonel mükemmeliyete, nakit akışı kontrolüne, alacaklara ve teleflere dikkat ediyor, müşteriye yakın duruyoruz. Yapılması gereken de bunlar, yeni bir şeyler keşfetmeye gerek yok. Örneğin su filtrasyonu işini yaparken mega trendlere baktık. Sonra buna karar verdik. Dünya risk raporuna baktığınız zaman en büyük risklerden biri su sıkıntısı ve suyun insanlara yetmeyeceği konusu. Öyle olunca dünya buraya gidiyor diyorsunuz ve yatırım yapıyorsunuz.

Grubu gelecek 5 yılda nereye taşımak istiyorsunuz?

Gelecek 5 yıl içinde grubun amiral gemisi kimya sektörü olacak. İlk hedefimiz kimya sektöründe bir tane daha milyar dolarlık şirket yaratmak. Gayrimenkulde hedef veremiyoruz, orada yapıp satıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.