“BÜYÜK DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - CEM BOYNER / BOYNER HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

YENİ ŞİRKETLER

10 yıl önce Boyner Grup şirketleri Boyner Mağazacılık, Beymen Mağazacılık, Altınyıldız Tekstil ve Back-Up Travel şirketlerinden oluşmaktaydı. Geçtiğimiz 10 yılda grup portföyümüze pek çok yeni şirket katıldı. Bugün Boyner Grup’un bünyesinde Altınyıldız, A&Y Marka Mağazacılık, Beymen Mağazacılık, Boyner Büyük Mağazacılık, BR Mağazacılık, Hopi ve Morhipo’nun temsil ettiği yüzlerce marka yer alıyor. Grup 12 binin üzerinde çalışanı, 16,5 milyonun üzerinde kayıtlı müşterisi ve 500’ün üzerinde mağazasıyla Türkiye’nin halka açık en büyük gıda ve elektronik dışı perakende grubu. Grubun 2015 yıl sonu itibarıyla toplam cirosu 3,8 milyar TL.

IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, önümüzdeki 5 yıllık dönemde geçmişte gösterdikleri performansı daha yukarılara taşımak niyetinde olduklarını söylüyor. “Yurtiçinde ve yurtdışında seçkin altyapı ve üstyapı projeleri ile ilgilenmeye devam edeceğiz” diye konuşuyor.

İNŞAATÇILARIN HIZI ARTTI ÖNEMLİ GELİŞME

Geçtiğimiz 10 yılda grup şirketlerimizde önemli bir gelişme Boyner ve YKM şirketlerinin birleşmesi oldu. 2012 yılında satın aldığımız YKM mağazalarını Boyner ile entegre ederek Türkiye’nin 38 ilinde toplam 121 mağazaya ulaştık. Daha önceleri Altınyıldız Mensucat altında üretilen Network ve markasını da 2008 yılı sonrasında Divarese ve Que markalarının da katılımıyla kurulan A&Y Marka Mağazacılık altında yeniden yapılandırdık. 2011 yılında Morhipo.com’un kurulmasıyla e-ticaret sektörüne adım attık.

“‘ALL LINE’ SİSTEMİNE GEÇTİK”

2015 yılında ise alışverişin app’i olarak tanımladığımız Hopi, grup şirketlerimiz arasına katıldı. Ayrıca 2012 yılında Back-Up isimli şirketimizin de çoğunluk hisselerini sattık. Grup genelinde “all-line” ismini verdiğimiz çok kanallı perakendecilik sistemine geçtik. E-ticaretin ve mobilin yükselişiyle birlikte perakendedeki dijital dönüşümün devam edeceğine inanıyoruz. Biz de önümüzdeki 5-10 yıllık yatırım planlarımızı bu dijital dönüşüme liderlik etmek üzere kurguluyoruz. Hiç kuşkusuz inşaat ve taahhüt sektörlerinin son 10 yıldaki hızlı yükselişi bu sektördeki birçok şirkete lig atlatacak fırsatlar yarattı. Sinpaş ve Nurol da bu şekilde büyüklüklerini ciddi oranda katlamayı başardı.

İnşaat ekonominin en büyük lokomotifi haline gelirken sektördeki kurumsallaşma, markalı üretim büyük mesafe kat etti. Faizlerin düşmesi ve konut kredilerinin yaygınlaşması özellikle gayrimenkulde satışların artmasına neden oldu.

2006 yılında 204 milyon TL cirolu bir şirket olan Sinpaş Holding, aradan geçen zaman içinde büyüklüğünü 8’e katlayarak 1 milyar 669 milyon TL’lik bir grup oldu. 2 bin 200 kişi istihdam eden grup, 24 şirketi bünyesinde barındırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.