“PERAKENDEDE YATIRIMLAR DEVAM EDECEK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - TUNCAY ÖZİLHAN / ANADOLU GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“COĞRAFYAMIZI BÜYÜTTÜK”

Anadolu Grubu 10 yıllık sürede, 1990’lı yılların ikinci yarısında başladığı, yurtdışına açılma stratejisinin olumlu sonuçlarını izledi. Özellikle bira ve meşrubat alanlarındaki şirketlerimiz olan Anadolu Efes ve Coca-Cola İçecek ile gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımızla operasyon coğrafyamızı büyüttük. 2015 yılında işlemleri tamamlanan Migros’un, Anadolu Grubu’na katılmasıyla beraber perakende sektöründe yatırımlarımızı genişlettik.

“19 ÜLKEDE FAALİYETTEYİZ”

Grubumuz 10 yıl içinde, perakendeden otomotive, enerjiden gayrimenkule kadar birçok sektörde planlı yatırımlarıyla hem cirosunu hem çalışan sayısını stratejik şekilde büyüttü. Bugün, 19 ülkede faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Dünya ölçeğindeki saygın markalarımızla, bira, meşrubat, otomotiv ve perakende alanlarına yoğunlaşırken, son yıllarda tarım, gayrimenkul, enerji ve sağlık sektörlerine yatırım gerçekleştiriyoruz.

SEKTÖREL DEĞİŞİM

2006 yılında cironun sektörlere dağılımında meşrubat yüzde 36, bira yüzde 37, otomotiv yüzde 19, perakende yüzde 6 ve diğer sektörler yüzde 2 pay alıyordu. 2015 yılı itibarıyla cirodan Migros yüzde 40, meşrubat yüzde 29, bira yüzde 15, otomotiv yüzde 11, perakende yüzde 5 ve diğer sektörler yüzde 1 pay alır hale geldi. Anadolu Grubu, her yıl hedeflediği ortalama yüzde 10 büyüme hedefiyle, tüm paydaşlarının beklentilerini karşılamaya devam edecek. Orta ve uzun vadede perakende alanındaki yatırımlarımıza devam ederken, yurtdışında gerçekleştireceğimiz yeni yatırımlarımızla da özellikle meşrubat sektöründeki organik büyümemizi sürdüreceğiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.