“ENERJİ SEKTÖRÜ BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ OLDU”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - MÜŞFİK YAMANTÜRK / GÜRİŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Nurol Holding’in 2006’da 756 milyon TL olan cirosu 4 kattan fazla artarak 3 milyar 446 milyon TL’ye ulaştı. Gruba bu büyümeyi sağlayan başlıca projeler; 6,5 milyar dolarlık bir yatırım içeren Türkiye’nin en büyük yap-işlet-devret projesi olan Gebze – İzmir Otoyolu ve Körfez Geçişi projesi oldu. Yaklaşık 1,5 milyar dolarlık Ilısu Barajı ve HES projesi, 1,5 milyar dolarlık Marmaray Boğaz Tüp Geçiş Projesi ve Nurol GYO aracılığıyla, İstanbul’da toplam değeri 1 milyar doları aşan villa, konut, rezidans ve ofis projeleri de grubun büyümesine katkıda bulundu.

Nurol Holding CEO’su Uğur Doğan, ayrıca yurtdışında BAE, Katar, Gürcistan, Fas, Cezayir, Libya ve Irak’ta ağırlığı altyapı projeleri olmak üzere son 10 yılda edinilen yaklaşık 5 milyar dolarlık projelerin de grubun büyümesine katkı sağladığını söylüyor.

YURTDIŞINDAKİ KRİTİK FIRSATLAR

Geride bıraktığımız 10 yıl yurtdışında da fırsatların çok olduğu bir dönemdi. Bu dönemde birçok sektörden şirket, yurtdışında büyüme hamleleriyle hacim olarak ciddi bir büyüme yakaladı. Örneğin Türkiye’nin en büyük hazır giyim markası olan LC Waikiki, içerideki liderliğini korurken 11 ülkede de hazır giyim perakendesinde lider bir marka haline geldi. 2006 yılından itibaren 14 katı aşan bir büyümeyle cirosunu 7 milyar 300 milyon TL’ye taşıdı.

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, bundan sonra da ağırlıklı yurtdışında büyümeyi planlıyor. “2023’te Türkiye’de 500, yurtdışında ise 1.000 mağaza sayısına ulaşarak 10 milyar dolar ciro seviyesine erişmeyi hedefliyoruz” diyor.

Rönesans Holding, yaklaşık 10 yıldır ortalama yüz-

“13 YENİ ŞİRKET KATILDI”

Son 10 yılda grubumuza 13 şirket katıldı. Yeni şirketlerin katılmasıyla, grubun faaliyet yelpazesi genişledi. Ülkemizde ve dünyada olduğu gibi konjoktürel olarak, enerji ve nitelikli sanayi üretimi, grubumuzun en önemli faaliyet alanı haline geldi. Tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi, nitelikli sanayi, enerji ve yeraltı kaynakları bütün sektörlerin parlayan yıldızı oldu. Özellikle temiz, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi, nitelikli sanayi grubu olarak birinci önceliğimiz haline geldi.

“YATIRIMLAR HIZLA SÜRÜYOR”

Bu bağlamda, enerji üretimi ve yeraltı madenlerinin çıkartılması ve kullanılmasıyla ilgili yapılanmalarda bulunduk. 4 adet rüzgâr enerjisi santralimizle birlikte 5 adet rüzgâr enerji santrali yatırımımız devam ediyor. Bunlara ilave olarak jeotermal enerjideki yatırımlarımız da aynı hızla sürüyor. de 40’lar seviyesinde büyüyerek 5 milyar 500 milyon TL’lik ciroya ulaştı. Dünyanın 21 ülkesinde ana müteahhit ve yatırımcı olarak hizmet veren grubu bu büyüklüğe taşıyan yurtdışındaki fırsatları değerlendirmesi oldu. Holdingin yönetim kurulu başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, önümüzdeki yıllarda da ana işkolları uluslararası müteahhitlik ve ticari gayrimenkulde bulundukları pazarların

SEKTÖREL DEĞİŞİM

2006 yılında gelirlerimizde çelik dövme, ısıl işlem ve otomotivin payı yüzde 52, mühendislik ve inşaatın yüzde 40, ithalat, ihracat ve pazarlamanın yüzde 8’di. Bugün çelik dövme, ısıl işlem ve otomotivin payı yüzde 46, enerjinin yüzde 29, mühendislik ve inşaatın yüzde 22, ithalat, ihracat ve pazarlamanın da yüzde 3.

DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMA HEDEFİ

Yenilenebilir enerji yatırımlarımızla yakın bir gelecekte Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını nispeten azaltmayı hedefliyor ve bu alanda birçok girişimde bulunuyoruz. Güriş Holding olarak faaliyet gösterdiğimiz rüzgâr enerjisi sektöründe ilk 5 üretici arasındayız. Jeotermal enerjide de liderliğimizi sürdürüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.