“PORTFÖY YÖNETİM ŞİRKETİ HALİNE GELDİK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - HÜSNÜ AKHAN / DOĞUŞ GRUBU CEO’SU

İPEK ILICAK KAYAALP lider oyuncusu olmayı sürdürmeyi hedeflediklerini söylüyor.

2006’dan bu yana 6 kat büyüyen Yıldızlar Yatırım Holding, yurtdışında büyüyerek ve mevcut kapasitesini yatırımlarla artırarak bu noktaya geldi. 2011 yılında Amerika’da Yıldız Entegre USA’nın kurulması yurtdışındaki büyük adımlardan biriydi. Gelecekte de yurtdışı yatırımlarının süreceğini belirten Yıldızlar Yatırım Holding İcra Kurulu Başkanı Hakkı Yıldız, “Romanya MDF fabrikası ve Türkiye’de temelini atmaya hazırlandığımız çelik fabrikamızın ve yatırımına başlamayı planladığımız Rusya MDF fabrikasının faaliyete geçmesiyle ciromuzu yüzde 50 artırmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

TAV Havalimanları, 2006 yılında sadece Türkiye’deki havalimanlarında faaliyet gösterirken, 2006-2015 yılları arasında Gürcistan, Makedonya ve Tunus’ta ikişer havalimanını portföyüne ekledi. Suudi Arabistan’da Medine, Hırvatistan’da Zagreb havalimanlarının işletmesini

BÜYÜME ALANIMIZ

Grup olarak kendimizi değişen küresel trendlere ve yeni dengelere uyum sağlayacak şekilde konumlandırıyoruz. Son yıllarda öncelikli büyüme alanımız turizm, yemeiçme ve eğlence sektörlerini kapsayan “ağırlama hizmetleri” oldu, ancak diğer alanlardaki gelişmeleri de takip etmeyi sürdürüyoruz.

SATIN ALMA FIRSATLARI

HAKKI YILDIZ

Grup olarak bir yandan organik büyüme sürecine devam ederken, diğer yandan da yatırım hedeflerimiz doğrultusunda grubumuza değer katacak potansiyel satın alma fırsatlarını inceliyoruz. Son yıllarda yaptığımız yurtdışı yatırımlar ve ortaklıklarla Avrupa’dan Uzakdoğu’ya, Kuzey Afrika’dan Amerika’ya kadar çok geniş bir coğrafyada küresel anlamda önemli işler başardık. üstlendi. Yurtdışıdaki bu atılımın da katkısıyla holding, 2006’dan bu yana cirosunu 4’e katladı.

KATMA DEĞERİN KATKISI

Büyüklüğünü katlayanlar arasında sadece özelleştirmeleri, inşaat, taahhüt ve yurtdışındaki fırsatları değerlendirenler değil, sanayi ayağında katma değerli üretim yaparak değer yaratan ve rekabetin az olduğu ayrıcalıklı alanlara odaklananlar da var…

Örneğin 2006’dan itibaren Akkök ve Borusan cirosunu 3,5 kattan fazla artırdı.

Son 10 yılda bütün işlerinde yaptıkları yatırımlarla önemli bir büyüme sağladıklarını belirten Borusan Hol-

“3 ANA SEKTÖR İLAVE ETTİK”

2010’ların başında yeniden yapılanma çerçevesinde holdingi bir portföy yönetim şirketi haline dönüştürdük. Bu dönüşüme başlamadan önce 5 ana sektörde faaliyet gösteriyorduk, 3 ana sektör daha ilave ettik. Grubumuz tamamen hizmet sektörüne odaklı bir grup olmayı sürdürüyor.

CİRONUN SEKTÖREL DAĞILIMI

2015 yılındaki toplam ciromuzun sektör bazında dağılım tablosunu şöyle çizebiliriz: Otomotiv yüzde 74, inşaat yüzde 11, turizm-medyaeğlence yüzde 12, diğer sektörler yüzde 3. Önümüzdeki 5 yıl içinde, faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde derinleşmeye, verimlilik ekseninde sürdürülebilir kârlılığa odaklanmaya devam edeceğiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.