LASSA’YI DÜNYA MA YAPACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Bridgestone Corporation ve Sabancı Holding ortaklığında 28’inci yılını geride bırakan lastik üreticisi Brisa, yüzde 33 pazar payıyla yoluna devam ediyor. Yüzde 9,4 ile dünya ortalamasının çok üzerinde büyüme gösteren Türkiye lastik pazarında 2015 sonunda 22,4 milyon adetlik satış oldu. Bunun 6,6 milyon adedi ise Brisa’ya ait.

Şirketin iç pazarda gösterdiği bu başarılı performans, yurtdışına da ilham vermiş durumda. Eylül 2015’te genel müdürlük koltuğuna oturan Yiğit Gürçay’ın büyüme planında Brisa’nın iç pazardaki güçlü konumunu korumak ilk sırada yer alıyor. Diğer hedef ise yurtdışına dönük. Lassa’yı global bir oyuncu noktasına taşıyacaklarını vurgulayan Gürçay, “Lassa’yı bir dünya markası yapmak adına önümüzde çok ciddi fırsatlar var” diyor ve ekliyor:

“Yurtdışı stratejisi olarak kendimize şöyle bir plan yaptık: 5 yıllık süre içinde belirlediğimiz 10 ülkede Lassa’yı ilk 10 oyuncu arasına sokmayı hedefliyoruz. Odaklandığımız ve fırsat gördüğümüz pazarlar İspanya, Fransa, Yunanistan, Balkanlar, Çin, Güney Kore, Kuzey Afrika ve İran gibi geniş bir coğrafyayı kapsıyor.”

“Pazarın üçte birine hakim bir marka olarak her zaman pazarın üzerinde büyüdük. Büyümeye de devam ediyoruz” diyen Gürçay, içeriye dönük büyümenin nereden geleceğini ise şöyle özetliyor:

“Söz konusu büyümeyi hem iki büyük markamız Bridgestone ve Lassa ile hem de son dönemde odaklandığımız Dayton markamızla sağlaya-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.