GLOBAL PAZAR NE DURUMDA?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

cağız. Dayton bizim ucuz segmentteki markamız. Dayton’dan büyümemize önemli bir katkı olacağını öngörüyoruz.”

1 Eylül 2015’ten bu yana lastik sektörünün lideri Brisa’nın kaptan köşkünde oturan Yiğit Gürçay ile lastik pazarındaki gelişmeleri, rekabetteki son durumu konuştuk:

Daha çok hızlı tüketim ve ilaç sektöründe tecrübeli bir isimsiniz. Neden sektör değiştirdiniz? Genel müdür oluş sürecinizi anlatır mısınız?

Evet, benim yöneticilik kariyerim, hızlı tüketim ve ilaç ağırlıklı denebilir. 20 yılı bulan kariyerimde, bu iki sektörde yurtiçi ve yurtdışı çeşitli görevlendirilmelerim oldu. Aslında yaklaşık 1 yıl önce Brisa’ya geçişim köklü bir sektör değişimi olarak görülebilir. Bu geçiş tamamen tesadüf diyebilirim. İş dünyasında network çok önemli. Bu network sayesinde Sabancı Grubu’ndan isimlerle tanışma fırsatımız oldu. İyi bir fırsat olacağını düşündüm. 20 küsur yıllık kariyerimin son 8 yılı hariç diğer kısımları ağırlıklı olarak tüketim, pazarlama, tüketici odaklı ürünlerle ilgiliydi. Açıkçası böyle hızlı değişimleri, farklılıkları severim.

Gelmeden önce Brisa’yı nasıl bilirdiniz? Geldiğinizde nasıl bir şirket buldunuz?

Brisa’yı çok pozitif algılıyordum. Sektörle ilgili bilgilerim bir tüketicinin bilgisinden fazla değildi. Ama şirkete bakışım şuydu: Kendi alanında lider, inovatif, güçlü bir marka. Tabii öncesinde ciddi bir araştırma yaptım. Görüşmelerim oldu. Dışarıdan gördüğüm şirketle geldiğimde bulduğum şirket arasında çok fark yok aslında. Pazarında lider, çok güçlü, markası kuvvetli ve inovatif bir şirket. Önemli yatırım hedefleri ve genişleme planları olan bir şirket. Zaten görevi devraldığımda bu büyüme planlarına dair belli adımlar da atılmış durumdaydı. İmaj olarak beklediğimi buldum diyebilirim.

2015’TE YÜZDE 1 BÜYÜDÜ

Dünya lastik pazarı, yenileme ve orijinal ekipman lastik satışlarına bakıldığında son 5 yılda yüzde 13 büyüdü. 2015’te ise yüzde 1 oranında büyüdü ve toplam lastik satışı 1,7 milyar adet olarak kayıtlara geçti.

TİCARİ DAHA HIZLI

Avrupa lastik pazarında ise geçen yıl da büyüme trendi devam etti. Bir önceki yıla göre yüzde 3,4 büyüme oranıyla 226 milyon adedi aştı. 2016 yılı ilk 3 ayında, yumuşak kış koşullarına ve durgun kış lastiği pazarına rağmen bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2’nin üzerinde bir artış sağlayarak yıla olumlu bir başlangıç yaptı. Ticari ürünler pazarının diğer segmentlere göre çok daha yüksek oranlarda büyüdüğünü gördük.

Göreve başlarken size nasıl hedefler verilmişti?

Hangi şirkette veya sektörde olursam olayım, her zaman uyguladığım bir metodoloji vardır. Öncelikle “Riskler ve fırsatlar neler? Nereye gidebiliriz? Şirketin güçlü yönleri neler?” diye bakarım. Böyle bakınca Brisa’nın Türkiye içinde çok güçlü bir şirket olduğunu görüyorum. Hem ticari hem tüketici segmentinde böyle. Öncelikli hedef, bu kadar güçlü olduğumuz iç pazarda, bu gücü ve konumu korumak. Fırsatlar olarak bakarsak Lassa markamızın ihracatının desteklenmesini görüyorum. Lassa markamızla yapılan ihracatın artması, daha farklı ülkelerde, daha ciddi boyutlarda oyuncu olmak anlamında ciddi fırsatlar var. Dolayısıyla benim iki ana ticari hedefim var: İlki, Türkiye’deki liderliği devam ettirmek. İkincisi de Lassa’yı belli ülkelerde ve pazarlarda dünya markası olabilecek bir üst konuma taşıyabilmek.

Tabii tüm bunların yanındaki değişmeyen ödevlerimizden biri de her zaman sürdürülebilir ve verimli büyümeye devam etmek. Benim ana hedefim, tüm bu karışımı en iyi biçimde bir araya getirip ticari ve kârlı bir büyüme sağlamak.

Peki 10 ayda bunların ne kadarını yapabildiniz? Organizasyonel değişikliklere gittiniz mi?

Zaten belli bir momentumu olan, belli bir hızda büyüyen bir şirketten bahsediyoruz. Ben geldiğimde halihazırda başarılı bir gidişat ve işleyiş vardı. İlk birkaç ayımız teşhisi koymakla geçti. Organizasyonel anlamda çok fazla değişiklik yapmadım. Zaten ben öyle “Ekibimle gelirim” şartını öne süren tarzı bir yönetici değilimdir. Öyle bir kültürüm hiç olmadı. Şuna inanıyorum: İşlerin başarılı olması için her organizasyonun içinde bulunması gereken belli yetkinlikler vardır. Sonuçta Brisa organizasyonunda da işin birkaç kritik ayağı var. İlki ticari segment, diğeri tüketici segmenti, üçüncüsü de ihracat. Tüketici işi olarak bakarsak, aslında herhangi bir hızlı tüketim sektöründen farklı değil. Ne satarsanız satın, ister ilaç ister gıda ister lastik olsun, önemli olan tüketicinizi anlamak, ona dokunmaktır. Dolayısıyla işin bu tarafı sanayiyle çok ilgili değil. O nedenle aramıza bu kökenden gelen yeni bir genel müdür yardımcısı aldık.

Zaten Brisa yıllar içinde bu büyümeyi gerçekleştirmiş çok iyi bir ekibe sahip. Dolayısıyla içerideki insan kaynağını ve gücü değerlendirmek bence çok daha önemli. Asıl önemli olan doğru insanları, doğru yerlere yerleştirerek büyümeye devam etmek.

2015 yılı Brisa açısından nasıl geçti? Hedefler yakalandı mı?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.