“TÜKETİCİ FİYAT ODAKLI”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

EĞİLİMLER NASIL?

Perakende sektöründeki genel eğilim, lastik pazarının tüketici segmentinde de kendini gösteriyor. Yani tüketici, tasarruf motivasyonuyla fiyat odaklı bir eğilime girmiş durumda. O nedenle “tüketici segmenti” dediğimiz binek araç segmentindeki büyüme, ticariye göre biraz yavaşladı. Asıl hızlı büyümenin ucuz segmentte olduğunu görüyoruz.

BÜYÜME NEREDE?

Biz de bu yılbaşında ucuz segmentteki Dayton markamıza odaklandık ve düşük fiyatlı segmente dönük yoğun bir pazarlama faaliyetine başladık. Ucuz segmentte çok fazla oyuncu var ve rekabet de çok yoğun. Toplam lastik pazarının yüzde 37’sini ucuz segment oluşturuyor. Brisa olarak daha önce bu kategoride ciddi bir varlığımız yoktu. Burada genelde daha ufak çaplı yerli markalar, Çinli ve diğer Uzakdoğulu üreticiler var. Bu yıl itibarıyla Dayton markasıyla bu segmente de odaklanacağız.

TİCARİDE ÇOK FARKLI

Ticari taraftaki durum ise tüketici segmentinden çok farklı. Orada fiyat odaklı değil katma değer odaklı bir rekabet söz konusu. Ürettiğimiz yenilikçi ve inovatif lastikler eğer ticari müşterimize yakıt tüketiminde bir tasarruf ve verimlilik sağlıyorsa, bunu tercih ediyorlar. Dolayısıyla ticari iş ortaklarımıza dönük tamamen farklı bir iş modelimiz var. Pazarın o tarafındaki rekabette AR-GE ile yaratılan fark, satış sonrası hizmet gücü ve inovasyon belirleyici oluyor. kaydettik ve müşterilerimize sunduğumuz değer zincirini yeniden şekillendirdik. Müşterilerimize daha yakın olmayı sağlayan perakende kanalına ve onlara sunduğumuz hizmetleri çeşitlendirme çalışmalarına ağırlık vererek alternatif kanalları güçlendirme çalışmalarına başladık.

Müşterilerimizin hızlı bakım ve lastik seçimlerinde ilk tercih olmak hedefiyle müşterilerimize dokunan, kalıcı fark yaratan hizmetler sunarak sektördeki öncü konumumuzu güçlendirmek en büyük önceliğimiz. Pazarı yakından takip ederek, rekabetçiliğimizi koruyarak bütün satış kanallarımızı verimli yöneterek iş ortaklarımızla omuz omuza etkin bir oyuncu olmaya devam edeceğiz.

Yurtdışındaki konumunuz nasıl? İhracat olarak hangi pazarlarda varsınız?

İşimizin yaklaşık yüzde 25’i ihracat. Toplam 70 ülkede ürünlerimiz satılıyor. İhracat bizim için yıllar içinde ciddi biçimde büyüyen, piyasanın üzerinde ve çift haneli büyümeyi hedeflediğimiz bir alan. Dış pazarlarda Lassa markamızla varız. Şu anda Brisa yurtdışı satış gelirleri 173 milyon dolar tutarında. Lassa’yı bir dünya markası yapmak adına önümüzde çok ciddi fırsatlar var. Ama tabii yurtdışı devasa bir pazar. Satışımızın olduğu 70 ülke içinde yüzde 6-7 gibi ciddi bir paya sahip olduğumuz ülkeler de var, yüzde 0,5 pazar payı aldıklarımız da. Dolayısıyla dış

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.