“İÇ PAZAR HIZLI BÜYÜYOR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

BÜYÜME YÜZDE 9,4

Türkiye lastik pazarı, 2015’te bir önceki yıla kıyasla yüzde 9,4 büyüdü. Yaklaşık 22,4 milyon adede ulaştı. Son 7 yılda büyüme rakamlarına baktığımızda Türkiye pazarı, dünya ortalamasının çok üzerinde büyüme kaydetti. 2016 Ocak-Mart döneminde ise lastik pazarı bir önceki yılın ivmesiyle büyümeye devam etti. Büyüme ana olarak ağır ticari araç lastikleri segmentinden geldi. Trend halen bu şekilde devam ediyor.

POTANSİYEL YÜKSEK

Türkiye araç parkı son 10 yılda yüzde 75 büyüme sağladı ve 15 milyonun üzerine çıktı. Avrupa’da 1.000 kişiye düşen araç sayısı binekte 444 iken Türkiye’de henüz 127. Ticaride ise Avrupa’da 67 iken Türkiye’de 58. Araç parkı yaşı ise yine bir potansiyeli gösteriyor. Ortalama yaş binekte Avrupa’da 9,7 iken Türkiye’de 12 ve ticaride 12,5’e karşılık 13,7 şeklinde. Bu rakamlar Türkiye’de lastik endüstrisinin orta ve uzun vadede yüksek bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor.

BİNEKTE YENİ TREND

Binek otomobil lastiklerinde bir değişim yaşanıyor. 5 yıl önce binek lastik pazarının yüzde 70’i küçük jantlar iken şimdi bu oran neredeyse çok daha düşük oranlarda. Otomotiv üretimi ve yeni otomobillerdeki büyük jant tercihi lastik pazarını da etkiliyor. 15 inç’te bir geçiş süreci yaşanıyor, 16 inç ve üstü janta yönelim var. Bunun da nedeni, gerek otomotiv, gerekse lastik teknolojisinde yaşanan gelişmeler. Orta vadede, orta segment 4x4 araçların da pazarda rağbet görmesini ve dolayısıyla 4x4 lastik pazarında da bir artış olacağı düşünülebilir. daki liderliğimizi korumak. Yurtdışı hedef ise belirlediğimiz 10 ülkede ilk 10 oyuncu arasına girmek. Tüm bunları yaparken tasarrufa, verimliliğe odaklanarak kârlı büyümeyi sürdürmeyi amaçlıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.