“5 YILDA YÜZDE 50-50 OLACAK”

Capital (Turkey) - - GLOBALLEŞME - ERDAL KARAMERCAN / ECZACIBAŞI TOPLULUĞU CEO’SU

“2023 yılı için 1 milyar dolar yurtdışı ciro hedefimiz var. Ancak görüşmeleri süren yurtdışı satın alma planlarımızın gerçekleşmesiyle bu hedefe daha erken ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Bu doğrultuda mevcut pazarlarımızda büyümenin yanında ABD ve Uzakdoğu gibi yeni pazarlarda hızlı bir şekilde yayılıyoruz.”

SON DÖNEMDE HIZLANANLAR

Son yıllarda yurtdışı cirosunu istikrarlı biçimde artırarak, iç pazar gelirlerini geçenler de var. Bu anlamda sıçrama yaşayan Türk markalarından biri beyaz eşya devi Arçelik.

Arçelik Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Polat Şen, “2015 yılında toplam konsolide gelirlerimiz içinde yurtdışı gelirlerin payı yüzde 60 oldu” diyor ve ekliyor:

“Yurtdışı ciromuz, yurtiçi ciromuzu ilk kez 2008 yılında geçti. 2008’de konsolide uluslararası satışların toplam konsolide ciromuz içindeki payı yüzde 50,1 oldu. Global

ORANLAR NASIL?

2015 sonu konsolide sonuçlarımıza göre ciromuzun yüzde 44’ü yurtdışı faaliyetlerden sağlanıyor. Yurtdışı ciromuzun önemli bir kısmını sağladığımız yapı ürünleri grubumuzda ise bu oran yüzde 63. Yapı ürünleri grubunda yurtdışı ciromuz yurtiçini 1999 yılında geçti. Daha sonra yurtdışında yaptığımız şirket satın almaları ve yurtdışı pazar payı artışlarımız sonucunda, yurtdışı ciro oranımız yapı ürünleri grubumuzda yüzde 63, topluluk toplamında da yüzde 44’e ulaştı.

5 YILLIK HEDEF

Topluluk Önümüzdeki 5 yıllık dönemde yurtdışı ciromuzun oranını 5 puan civarında artırarak, toplam ciromuzun içindeki yurtiçi-yurtdışı oranının yüzde 50-50 biçiminde eşitlenmesini hedefliyoruz. Yurtdışı ciromuzun önemli bir kısmını sağladığımız yapı ürünleri grubumuzda bizim için stratejik öncelik taşıyan pazarlar olan Almanya, Fransa, Rusya ve İngiltere pazarlarında büyümemizi sürdürerek satış, pazar payı ve kârlılık hedeflerimizle uyumlu biçimde yeni pazarlar geliştirmeyi hedefliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.