“YURTDIŞI GELİRLERİ ARTACAK”

Capital (Turkey) - - GLOBALLEŞME - MAHMUT ARSLAN / ARBEL YÖNETİM KURULU BŞK.

büyümesini istikrarlı şekilde sürdüren Arçelik, yurtdışı gelirlerinin toplam konsolide gelirleri içindeki payını artırmaya devam edecek.”

Gelirlerinin yüzde 85’ini yurtdışından elde eden AE Arma-Elektropanç’ın yönetim kurulu üyesi Burak Kızılhan, “Kurulduğumuzdan beri yurtdışı faaliyetleri yoğun bir şirket olduk. 2006 yılından itibaren de yurtdışı ciroların yurtiçinden daha fazla olduğu raporlandı” diye konuşuyor.

Yurtdışı satın almalar da şirketlerin yurtdışı gelirlerinde agresif büyümeler sağlıyor. Ziylan CEO’su Burak Övünç, “Yurtdışında mağaza açılışlarına henüz çok yeni başladığımız için yurtdışı satışların toplam cirodaki oranı yüzde 10 düzeyinde. Öte yandan yeni satın aldığımız Almanya merkezli Hamm Reno Grup satışlarını da eklediğimizde yurtdışı gelirlerin toplama oranı yüzde 50’yi buluyor” diyor.

Şişecam Topluluğu ise bu yarışta 2 yıl önce ipi göğüs-

AR-GE İLE BÜYÜYOR

Yurtdışında toplam 6 şirketimiz bulunuyor. Grubun toplam geliri ve kârı içinde yurtdışındaki tesislerin payı yüzde 70 civarında. Arbel Grubu yeni ürünler geliştirmek, sektörle bağlantılı yan sektör ürünleri üretmek ve bu ürünler için pazarlar oluşturmak üzere çalışmalar yapıyor. Kanada’da kurduğumuz AR-GE merkezinde baklagilden vitamin içeren gıda katkı maddeleri geliştirdik.

YATIRIMA DEVAM

Ingredients adı verilen bu katkı maddeleri dünyada ilk defa bakliyattan üretildi. Bu ürün dünya gıda ve içecek devlerinden rağbet görüyor. Pazarlama kadar dağıtım ağının kurulmasına da önem veriyoruz. Bu nedenle iki yıl önce dağıtım ağı yatırımı yaptık. Kanada’da dağıtım şirketi satın aldık. ‘AGT Clic’ adlı bu şirket, market zincirlerine 3 bin çeşit mal satan bir dev. Farklı alanlarda yapılan bu yatırımlar sayesinde yurtdışı gelirlerimiz artmaya devam edecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.