“2014’TE YURTİÇİ CİROYU GEÇTİK”

Capital (Turkey) - - GLOBALLEŞME - YÜKSEL YILDIRIM

YENİ HEDEF YÜZDE 75

2015 sonunda toplam konsolide global gelirlerimizin yüzde 60’ını yurtdışındaki operasyonlarımızdan elde ettik. 2008’de İsveç’te ilk uluslararası yatırımımızı hayata geçirdik. 2008’den sonra yurtdışı kaynaklı ciromuzun payı her geçen yıl daha da yükseldi. İlk kez 2014 yılında yurtdışı ciromuz, yurtiçi ciromuzu geçti. Önümüzdeki yıllar için hedefimiz yurtdışı ciromuzu yüzde 75’e çıkarmak. Yıldırım Şirketler Grubu olarak, 2025’e kadar uluslararası satın almalar için 5 milyar dolarlık yatırım planlamamız var.

SATIN ALMALAR SÜRECEK

Satın alma ve birleşmelerden sorumlu 40 kişilik departmanımız her yıl 200-300 arası projeyi değerlendiriyor. Örneğin bunların 10-15 adedi liman ve terminallerden oluşuyor. Titiz değerlendirmenin ardından her yıl ortalama 1-3 arasında şirket satın alma işlemi yapıyoruz. Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Afrika bölgelerine odaklanmış bir yatırım planımız bulunuyor. değerli üretime odaklanarak yurtdışı ciroyu artırmak var. Hedeflerini şirketin CEO’su Özmen Genç anlatıyor:

“Son 2 yıldır sektör ihracatında şampiyonuz. Global Top 100’deki hızlı yükselişimizi sürdürüyoruz. Global şirket niteliğimizi geliştirerek koruyacağız. Ancak yurtiçini de ihmal etmiyoruz. Önceliklerimizi AR-GE merkezimizle yenilikçi ve katma değerli ürünler üretmeye devam etmek, marka yatırımlarını sürdürmek, şirket ve marka satın almalarına odaklanmak.”

SIRADA YENİ ŞİRKETLER VAR

Öte yandan henüz yurtdışı cirosu yurtiçinin gerisinde olsa da gelecek planları gayet agresif olan çok sayıda şirket var. TAV Havalimanları, bunlardan biri. Şirketin CFO’su Burcu Geriş, “Önümüzdeki dönemde yurtdışındaki ihale ve satın alma projeleriyle büyümeyi planlıyoruz” diyor ve ekliyor:

“Suudi Arabistan’daki iştirakimiz TİBAH şirketiyle birlikte düşünürsek ilk etapta yurtdışı ciromuzun toplam ciromuz içindeki payının yüzde 50 seviyelerine çıkması öngörülüyor. Sonrasında yurtiçindeki havalimanı imtiyaz sözleşmeleri sona erdikçe yurtdışı ciromuzun toplam ci-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.