İKİ SEKTÖRDE NE DEĞİŞMELİ?

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

teşvikinden yar yararlandırılması gerektiğini ifade ediyor. Diğer yapılması gereke gerekenleri de şöyle sıralıyor:sıralıyor

“Türkiye’de yerleşik ARGE merkezi bulunan şirketlerin, ileri teknoloji ürünleri üreten yurtdışındaki şirketleri satın almaları desteklenmeli. Yatırım teşviklerinde yerli malların kullanılması da teşvik edilmeli. Ana komponent yerli üretim, ihraç ürün kapsamına girmeli.”

Bunun dışında Güler’e göre sektörün önünü açacak bir diğer unsur da enerji verimli ürünlere yönelik teşvik. Güler, bu teşvik sağlanırken en önemli noktanın pazardaki verimsiz ürünleri azaltmak olduğunu söylüyor. Tüm bu uygulamalar hayata geçtiğinde sektörün mevcuttaki yüzde 30 olan büyüme performansının üzerinde büyüyeceğini de sözlerine ekliyor.

MOBİLYANIN İLK 5 FORMÜLÜ

Mobilya sektörü de mevzuatla ilgili farklı uygulamalar hayata geçtiğinde atılıma geçme planları yapıyor. Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, yurtiçinde sektör Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı HAYRETTİN ÇAYCI, bakır sektörünün büyüme konusunda önünün açılması ve kârlılığın artırılması için, yeni pazarlara açılmanın ve katma değeri yüksek üretim yapmanın en önemli iki konu olduğunu söylüyor. Bu gelişmeler yaşandığı taktirde 5 yılda sektörün yüzde 40 civarında bir büyüme gerçekleştirebileceğini ifade ediyor. “Karlılık seviyesi de yüzde 30 artabilir. Biz şirket olarak bu hedefleri oluşturmak için nitelikli insan kaynağı ve dijital dönüşüme önem veriyoruz” diyor. Dimes Genel Müdürü OZAN DİREN, kendi sektörlerinde asıl fark yaratacak değişikliğin daha nitelikli ürünler sunulması ve şirketlerin sürdürülebilirliğe katkısı olacağını söylüyor. Diren sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu büyüme dinamizmi, sektörün ekonomik gelişimine lokomotif oldukça; nitelikli insan kaynağını sektöre çekmek, verimliliği ve rekabet gücünü artırmak, yeni pazarlarda, yeni ürünlerle yer almak için yatırımlar sektör genelinde daha rahat rasyonalite bulacaktır. Sektörün büyüyen ekonomisi, regülasyonlardan teşvik düzenlemelerine pek çok alanda iyileşmelerin kaynağı da olacaktır.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.