“BÜYÜME TEŞVİKLERLE HIZLANACAK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - ŞANKAYA / YEŞİM TEKSTİL CEO’SU

REKABET ŞANSI ARTACAK

Bugün yakaladığımız başarılı performansı sürdürebilmemiz hazır giyim yatırımcısının beklediği teşviklerin devreye girmesiyle hızlanacaktır. Böyle bir uygulamanın hayata geçmesi özellikle 6’ncı Bölge teşviklerinden yararlanacak yatırımcının rekabet şansını artıracak.

ATILACAK ADIMLAR

Asgari geçim indirimi ödemelerinin kamu desteği kapsamına alınması, ilk yatırım sonrası yapılan ilave yatırımlarda orijinal teşvik unsurlarının uygulanması, mevcut tesislerdeki makinelerin yeni yatırımlarda teşvik uygulama kapsamına alınması sektörümüzün performansına katkı sağlayacak. ŞENOL

GENÇ NÜFUSLU MERKEZLER

Yatırım teşvik sisteminde tanımlanmış 5’inci ve 6’ncı bölgede yer alan illerin kapsam altına alınması aşamasında çalışabilir genç ve kadın nüfus oranının yüksek olduğu merkezler dikkate alınmalı. Kamu tarafından yerli üretim yapan şirketler öncelikli tercih edilerek desteklenmeli. Makine ve iş gücü dengesinde 1 makine: 2,3 – 2,5 çalışan sayısının standart haline getirilerek kullanılmalı.

POZİTİF AYRIMCILIK

Nitelikli tedarikçi üreticiler için uluslararası kabul görecek şekilde belgelendirilecek bir program/sistem kurulmalı. Sanayi üretiminde istihdam, sanayi dışı sektörlere göre pozitif ayrımcılık ile desteklenmeli. Ayrıca, sektörde yatırım, ihracat ve üretimde yaşanan bürokratik sıkıntıların da daha hızlı aşılabilmesi için ‘Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracat Koordinasyon Kurulu’nun hızla oluşturulması daha büyük adımlar atmamızı sağlayacak. Tüm bu çalışmaların hayata geçirilmesi halinde sektörün önümüzdeki 5 yılda yaklaşık yüzde 10 büyüyeceğini tahmin ediyorum. Kârlılık seviyelerinde ise yine bu oranda bir artış olacaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.