“SÜREÇLER SADELEŞTİRİLMELİ”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - HALUK DORTLUOĞLU / BİM İCRA KURULU ÜYESİ

DİYALOG VE İSTİŞARE

Sektörün gelişimine yönelik önemli olumlu düzenlemeler yapılıyor. Ancak bu adımların sektör oyuncularıyla daha fazla diyalog ve istişare içinde atılması gerektiğini düşünüyoruz. Böyle yapıldığı takdirde daha etkin düzenlemelerin hayata geçmesi mümkün olacaktır. Ayrıca, yapılan düzenlemeler bazen fazla karmaşık olabiliyor. Oysa bunların sade olması herkesin işini kolaylaştıracak ve uygulamada yaşanan zorlukların büyük ölçüde önüne geçecektir.

YAZAR KASA DÜZENLEMESİ

Son dönemde yaşadığımız bir düzenleme örneği yazar kasalara dair oldu. Yeni nesil ödeme kaydedici cihazlara geçiş ve bu yolla ticari satışların daha iyi takip edilmesiyle ilgili bir düzenleme yapıldı. Düzenlemede piyasadaki mevcut bütün yazarkasaların atılması, yeni cihazların alınması öngörüldü. Halbuki organize perakendeciler zaten genellikle gelişmiş yazar kasalar kullanıyor. Bu tür PC tabanlı çalışan gelişmiş yazar kasaları değiştirmeden tebliğin gereklerini yerine getirmek mümkün.

“SONUCU BEKLİYORUZ”

Konuyu daha sonra da olsa perakende sektör derneklerimiz vasıtasıyla Maliye Bakanlığı yetkililerine ilettik, sonucu bekliyoruz. Milli servetin heba olmaması, tamamı ithal olan bu ürünlerle cari açığın artırılmaması ve perakendecilerin üstüne ilave bir yük yüklenmemesi için bu ayrıntı dikkate alınabilir. Süreçlerin basitleştirilmesi, sadeleştirilmesi ve yapılacak düzenlemelerde ilgili sektörle sürekli iletişim içinde olmak, en sağlıklı çözümleri bulma açısından faydalı olacaktır. etkilenen, iki yıla yakın fiilen dondurulan maden ve orman izinleri sonucu arama ve işletme faaliyetleri kısıtlanan pek çok işletme bugün değil kâr etmek, faaliyetlerini dahi sürdürmekte zorlanıyor, çoğu ocak kapanıyor” diyor. Kurucusu olduğu Adana Aladağ’daki krom işletmeleri Akmetal ve Pınar AŞ’nin krom fiyatlarının 300 doların altına gerilemesi ile döndürülemez hale geldiğini söylüyor. Bugünkü yapı nedeniyle yabancı yatırımcının da Türkiye madenciliğine ilgisinin tamamen kesildiğini dile getiren Kurmel’in tavsiyesi ise bürokratik engellerin kaldırılması.

ÇELİK AKTİF PAZARLAMA PEŞİNDE

Türkiye 2012 yılında çelik üretiminde 35,9 milyon tonluk üretim ve 19,8 milyon tonluk ihracat rakamına sahipti. Üretimde dünya 8’incisi ihracatta dünya 7’ncisiydi. 2015 yılında 31,5 milyon tona düşen üretim miktarı ile dünya sıralamasında 9’unculuğa, 16,1 milyon tona inen ihracatla da 10’unculuğa geriledi. Rakamlardaki bu düşüşün öncelikli olarak Çin’in büyümesindeki daralmadan kaynaklandığını belirten Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, yurtiçinde de düşük maliyetli ve yüksek katma değerli ürün üretememekten dolayı sektörde ithalatın artış gösterdiğini söylüyor. Ekinci sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu durumdan dolayı 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 40 artışla 20,6 milyon ton yarı mamul ve nihai mamul ithalatı gerçekleştirdik. Bu durumun sonucu olarak da üretim kısmalarına gittik hatta tesis kapanmaları yaşadık.”

Ekinci, sektörün beklediği atılımı yaşaması için ise yeni bir yol haritasının şart olduğunu düşünüyor. Birçok şeyi farklı yapmayı gerektiren bu yol haritasını şöyle tanımlıyor: “Hammadde kaynakları etkin kontrol edilmeli ve daha aktif pazarlama yapılmalı. Yüksek katma değerli ürün üreten tesislere sahip olunmalı. Stratejik yatırımlarda ve ticarette AR-GE’ye gereken önemin verilmesi gerekli. Profesyonel yönetime ağırlık verilmesi de önemli.”

TURİZM NASIL BAŞA ÇIKACAK?

Turizm sektörü, özellikle sınırlı sayıda pazara bağlı olmanın sıkıntılarını bugünlerde daha fazla yaşıyor. Rusya ile yaşanan politik kriz sektörün resort turizmi ayağındaki en büyük pazarını kaybetmesine neden oldu.

Limak Turizm Grubu Başkanı Kaan Kavaloğlu da turizm sektörünün sadece iki pazara bağımlı kalmasının sonuçlarıyla zor bir şekilde yüzleştiklerini belirtiyor. “Rusya ile yaşadığımız uçak krizi ve Avrupa ile yüz yüze kaldığımız siyasi kriz, Rusya pazarını neredeyse tamamen kaybetmemize Batı Avrupa pazarının ise yüzde 30 düşmesine sebep oldu” diyor. Son 10 yıldaki tüm kazanımların neredeyse bu iki pazardan elde ettiklerini ifade eden Kavaloğlu “Kârlılık oranlarımız uzun süre 20142015 rakamlarına ulaşamayacak” diye konuşuyor.

NECATİ KURMEL

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.