“İÇ PAZARDA YARIŞ ÇOK ZOR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

ÇEKİŞMELİ PAZAR

İç pazarda inanılmaz bir rekabet yaşanıyor. Türkiye’de 57 otomotiv şirketi var. Son derece zor ve çekişmeli bir pazar. Türkiye’nin kendi iç dinamikleri, vergileri var. Ona uygun olarak araç üretmemiz gerekiyor. Bir de Türk tüketicisinin seçimleri çabuk değişiyor. Pazarda 2 yıl önce lüks segment arabalar konuşulurken şimdi 2-2,5 litre motorlu lüks segmentin ufak motoruna bakıyoruz. Daha önce dizel araba satamazken şimdi benzinli araç satamıyorsunuz. Bence bu süreci çok iyi yönetiyoruz. Bunu ticari araçlardaki liderliğimizle açık şekilde gösteriyoruz.

TİCARİDE LİDERLİK

2016’nın ilk 6 ayında ticari araç liderliğimizi devam ettiriyoruz. Hafif ticaride lideriz. Ağır ticaride 2’nci sıradayız. Toplam otomotivde 3’üncü sıradayız. Yılın tamamı için kamyon dahil endüstri beklentimiz oldukça güçlü bir seviye olan 980 bin adet. Mevcut ortamda güçlü baz yılına rağmen 2016 yılının ilk çeyreğinde satış gelirlerimizi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artırdık.

LİDERLİĞİN FORMÜLÜ

Liderlik iki şekilde çok önemli. İhracatta lideriz, otomotiv sektöründe kârlılık ve ciroda lideriz, ticari araçta lideriz. Her yerde lider olayım derseniz konsantrasyonunuzu kaybedersiniz. Bunun akıllı bir formülü var. Odak işimiz ticari araç geliştirilmesi ve üretilmesi. Oradaki liderliğimizi bırakamayız. AR-GE’de de lideriz. Şu anda Türkiye’deki tek merkezdeki en büyük AR-GE merkezinde bulunuyorsunuz. Liderliği böyle ölçmek lazım yani liderliği araç satış adedine bağlarsanız o liderliğin sürekliliği olmaz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.