“HER ŞEY DİJİTALE TAŞINACAK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

ALTYAPI TAMAMEN DEĞİŞİYOR

Şirketin altyapısını tamamen dijital platforma çevirme çalışmalarımız var. Masaya bağlı çalışma ortamı olmayacak. Burada bir tasarım stüdyomuz var, çalışanlarımız işlerine istedikleri zaman devam edebilecek. Ofisle ilgili her şeyi cep telefonu seviyesine indiriyoruz.

MALİYETTEN TASARRUF

Benim Detroit’te ya da Çin’de olmam şirketin işlerini etkilemeyecek. Her şey en az maliyet yaratacak dijital platforma taşınacak. Bir tasarımcının yapacağı işin de cep telefonu ya da iPad seviyesine indirilmesinden bahsediyorum.

DOĞRUDAN SİPARİŞ

2020 sonrası 2023 gibi şöyle bir senaryo için çalışıyoruz: Müşteri bayiye gitmeyecek, elindeki cep telefonundan ya da iPad’den ne istediğini söyleyecek. Bu siparişler direkt olarak fabrikaya üreteceği parçanın üretildiği imalatçıya da yan sipariş olarak gidecek. Bütün bunlar birbiriyle konuşacak. Endüstri 4.0’ın altyapısı bu olacak. dolar, Euro yine eski yerine doğru hareket etmeye başladı. Son 2 günün çılgınlığından sonra dolar 3,03’e düştü. Bu düşüş bence devam eder. Ağustos ortası gibi de geçmiş dönemdeki yerine oturur. Yeniden başka bir sıkıntı olacağını da düşünmüyoruz. Dolayısıyla bu yılki beklentimizde herhangi bir olumsuzluk yok. Tam tersine bu kadar probleme rağmen gayet güzel. Ağustos ayında işler iyice toparlanır ve sektör olarak yılı yine geçmiş yıl seviyesinde yani 1 milyon adette kapatırız. Peki bu bir büyümeye işaret ediyor mu? Hayır, ekonomik büyümeye işaret etmiyor. Çünkü geçmiş dönemde sektör olarak satışlarımız 850- 900 binlerde kalırdı. Büyüme geçen yıl oldu. Satışlar 1 milyona çıktı. Eğer bu yıl 1 milyona çıkarsak artık ondan sonra 2018’e kadar 1 milyon 100 binleri, 1 milyon 150 binleri telaffuz ederiz.

Sizin açınızdan 2016’nın en önemli gelişmeleri nelerdi?

2016’da çok fazla önemli olay vardı. Bir tanesi yıllardır üzerinde çalıştığımız, yeni dizel motorumuzu 30 Mart’ta tanıttık. 13 litre büyüklüğünde, 480 beygir güç veren Ecotorq, ağır hizmet tipi yani kamyonlara ve otobüslere koyulan bir motor. Türkiye’de kendimizin geliştirip ürettiği ilk ve tek motor. Nisan ayının sonunda yeni kamyonumuzu devreye aldık. 2016 yılı yeni regülasyona uygun ve Euro 6 emisyonlu yeni bir kamyon. Bu çok önemli bir proje çünkü kamyon dediğimiz aracın elektronik içeriği artık otomobiller seviyesinde.

Şerit takip sistemi var, önündeki radarı ve aracı takip ediyor. Otomatik frenleme yapan oldukça gelişmiş bir model. Otonom değil ama neredeyse otonoma hazır. Aynı zamanda AR-GE merkezimizi geçen yıl açtık. Burada artık yavaş yavaş projeleri hayata geçirmeye başladık. Bu bahsettiğim projeler bu binada yapıldı. Bu projelere ne kadar yatırım yapıldı? Geçtiğimiz 4 yılda 1,6 milyar dolarlık yatırımımız var. Bunun içinde iki Transit bir Courier bir de kamyon motoru yatırımımız mevcut. Türkiye’de otomotivde bir kerede yapılan en yüksek yatırımı yapmış olduk. AR-GE merkezimiz ise 68 milyon TL’ye mal oldu. 2015 yılında AR-GE harcamasının cirodan aldığı pay yüzde 2,3. 2015 yılı AR-GE harcamamız 383 milyon TL. Son 5 yılda 320 milyon doların üzerinde mühendislik ihraç ettik. Peki bu yeni ürünler size nasıl katkı sağladı? Bu iki Transit’ten bir tanesi özellikle çok başarılı oldu ve Ford’a Avrupa’da liderliği getirdi.

Onlar çok sattığı için biz de çok ihraç ettik.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.