“HER AN YENİ BİR ŞEY ÇIKABİLİR ENDİŞESİ VAR”

Capital (Turkey) - - YENI DONEM - HAMDİ AKIN AKFEN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

BELİRSİZLİK

En önemli sorun, belirsizlikler ve her an her yerden yeni bir şey çıkabilir endişesi. Buna önlem olarak mümkün olduğunca kuralların içinde kalmaya, tam kurumsallığı uygulamaya çalışıyoruz.

ÖNLEMLER

Kanunun ya da yönetmeliklerin gösterdiğinin dışına çıkmamak ve bu konuda hata yapmamak için her birimi zorluyoruz. Güncel gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Devlet birimleriyle sürekli temaslarımızla tavsiyelerini alıyoruz. Yetişmiş eleman istihdam ederek geçmiş tecrübelerden yararlanıyoruz. konuyu sektörel dernekler ve federasyon çatısı altında sürekli gündemde tutup gerekli önlemlerin alınmasını sağlamaya gayret gösteriyoruz.

Durum buğdayında dışa bağımlı hale gelmemiz konusunda ise Türkiye’de sözleşmeli durum buğdayı üretimi yapan tek marka olduğumuzu söyleyebilirim. Biz iyi tarım uygulamaları sayesinde Türkiye ortalamasından yüzde 40-50 daha yüksek verim alıyoruz. Sözleşmeli tarım, iyi tarım uygulamaları ve durum buğdayına verilecek teşvikler sayesinde hem durum buğdayı ithalatını bitirebilir hem ülkemizde üretilen buğdayın kalitesini artırabiliriz. Bu sorunu çözebilirsek rüyalarımız, hayallerimiz gerçek olacak. Sektörümüzün stratejik önceliklerini belirlemek ve gerekli çalışmaları yapmak için sektördeki tüm paydaşlarımızla çözüm arayışına girdik.”

EN BÜYÜK RİSK

Gedik Yatırım’ın genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi Metin Ayışık ise “Çin’de yıllık yüzde 7’nin altına düşen büyüme oranları, emtia üreticisi ülkeler ve şirketler için 2016’da en büyük risk” diyerek bu yıla ilişkin endişesini dile getiriyor. Ayışık, sektördeki yatırımcı sayısının yavaş büyümesinin de kendi adına büyük bir sıkıntı olduğunu belirtiyor ve konuyla ilgili şu analizi yapıyor:

“Türkiye’de sermaye piyasaları hala üst segmente hitap eden bir sektör olarak görülüyor. Küçük yatırımcı dediğimiz tasarruf sahipleri, yatırımlarını sabit gelirli ürünler ya da altın gibi ürünlere yapmayı benimsiyor. Bunda, sermaye piyasalarının tam olarak tanıtılmamasının etkili olduğunu düşünüyorum. Bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak için ‘Bilinçli Yatırım Seferberliği’ adıyla eğitimler başlattık. Eğitimlerde yatırımcı psikolojisi, yurtdışı piyasalar ve türev ürünler üzerinde duruyoruz.”

BİLGİ KİRLİLİĞİ KORKUTUYOR

GÜNEŞ KARABABA

MURAT AKGİRAY

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.