“METREKAREDE LİDERİZ”

Capital (Turkey) - - PERAKENDE -

oldu?

SINIRSIZ ÜRÜN GAMI

Biz büyük metrekareli mağazacılık yapmayı çok iyi biliyoruz. Türkiye’nin en büyük metrekaresine sahip elektronik perakendecisiyiz. Metrekarede lideriz. İkincisi büyük metrekare demek geniş ürün yelpazesi demek. Bizim mağazamıza gelip de bir şey bulamama ihtimali çok düşük. Fiziki olarak o ürünler oradadır, fiziki olarak olmasa bile teknoloji yatırımlarımızla sınırsız tüm ürünlere sahipsiniz.

“REKABETÇİ FİYAT SUNUYORUZ”

Büyük satın almalar yaptığımız için fiyatlarımız da daha cazip oluyor. Orada da çok rekabetçi fiyatlar sunuyoruz. Yine hizmette farklılaşmaya çalışıyoruz. Ama bu bir süreç. Rakiplerimizle kıyasladığımızda en çok personel çalıştıran şirketiz. Mağazalarımızda ortalama 40 personel var. Bu da rakiplerimizin 3-4 katı oluyor. Eğitime çok kıymet veriyoruz. Ürünlerle ilgili personelimizin bilgili olmasına çalışıyoruz. Çoklu kanal bizim farkımız. araya geldim. Bölge toplantıları yaptım.

Herkese anket yaptık ve onlara 4 basit soru sorduk: “Ne kalsın, neyi değiştirelim, neyi farklı yapalım ve sizce bizi farklı kılan nedir?” Bu soruların yanıtları sayesinde elimizde epey bilgi toplandı. Bu bilgilere bakarak perakendecilerin birbirleri arasında rekabet etmekten tüketiciyi unuttuğunu gördük. Tüketiciyi merkeze koyarsak, sürdürülebilir oluruz, doğru iş yaparız dedik. Böylelikle vizyonu belirlemiş olduk.

Bu vizyonu uygulamak için nasıl bir plan yaptınız?

2 yıllık bir plan belirledik, 35 ana proje çıkardık. Bunları eleyip önce 15 ardından da 9 projeye indirdik. 9 projeyi 3’er aylık dönemlere bölerek hayata geçirmeye çalıştık. Nasıl daha iyi bir eğitim verelim, nasıl daha iyi organize olalım, nasıl tüketiciyi merkeze koyalım, reklamlarımız ne olsun, ürün gamımız ne olsun gibi her konuya eğildik. Daha sonra bunları adım adım hayata geçirmeye başladık.

Tüm bunların rakamsal yansımaları nasıl

Büyümemizi hızlandırmayı başardık. Sektörün yaklaşık 2 katı büyümeye başladık. Yani geçtiğimiz yılın haziran-temmuz dönemiyle kıyasladığımızda sektörün 2 katı oranda büyüyo-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.