TÜKETİCİ CEPHESİNDE NELER OLUYOR?

Capital (Turkey) - - PERAKENDE -

ÇOK KANAL KULLANIMI

Tüketicilerin yüzde 56’sı çoklu kanal kullanarak alışveriş yapıyor. Yani cep telefonundan internet sitelerine giriyor ve ürüne bakıyor. Sonra mağazaya gidiyor ürüne dokunuyor. Ardından bilgisayarından sipariş veriyor ya da mağazadan alıyor.

MARKASIZ ÜRÜNE TALEP

Tüketici trendlerinde ana değişim bu olmaya başladı. Artık teknoloji temel ihtiyaçlar arasına girdi. Mobil hayat oldu. Tek marka bağımlılığı kalktı. Tüketiciler mukayese etmek istiyor.

ÖMÜR KISALDI

Ürün ömürleri çok kısaldı. Teknolojide 7-8 yıllık ömürler 3-4 yıla indi. Enerji bilinci çok arttı. Tüketiciler artık A+ ürünler almaya çalışıyor. Ambalajının bile çok kalabalık olmasını istemiyor. Satış sonrası bilinci çok arttı. Müşteri eskiden kaderine razıyken bugün “Bu ürünü aldıysam bu ürüne sahip çıkacaksın” diyor.

Bu yıl 160 milyon TL’lik yatırım yapıyoruz. Geçtiğimiz 3-4 yıl ile kıyasladığımızda ciromuz yaklaşık 2 katına ulaştı. E-ticaretimiz de iki yıl içinde yüzde 120 büyüdü. O da bizim çok gurur duyduğumuz yatırımlarımızdan biri.

Bizim şöyle bir avantajımız var: Şirketimizin arkasında çok büyük bir know-how bulunuyor. Yine geçtiğimiz 1 yılda tüm mağazalarımıza elektronik raf etiketi koyduk. Kulağa basit gibi gelebilir ama mağaza başına 100 binlerce Euro’luk bir yatırım. Mağazadaki her ürünün artık elektronik etiketi var. Her bir mağazamıza dijital kiosk’lar ekledik. Sonsuz raf deniyor... Sınırsız sayıda ürün gösterebiliyorsunuz. Çok kanallı lounge dediğimiz yerler yaptık. Oraya tabletler, rahat koltuklar koyduk. Müşterimiz ister alışveriş yapsın ister yapmasın dinleniyor. Her mağazamızda ücretsiz internet var. Geçtiğimiz dönemde ürün gamımızı yoğun teknolojik ürünlerle birleştirdik. Drone’lar yeni trend. En geniş drone ürün gamı bizdedir. Bluetooth speakerlar trend oldu. Aksiyon kameraları dediğimiz ürünler var. Türkiye’deki en geniş kulaklık yelpazesi bizde. Zaten TV, beyaz eşya, küçük ev aletleri, cep telefonu gibi ürünlerde de en geniş yelpazeye sahibiz. Ama bununla beraber de özel alanlarda da hep adres olmak için çalışmalar yaptık.

En fazla ciro getiren ürün grubunuz han- gisi?

Türk elektronik pazarı 40 milyar TL. Şu anda en büyük olan telekom pazarı tarafında da cep telefonları, akıllı cep telefonları şu anda en büyük ihtiyaç. TV çok büyük bir pazar. BT büyük bir pazar, beyaz eşya ve küçük ev aletleri şeklinde gidiyor. Ancak geçtiğimiz birkaç yıldır akıllı telefonlar pazardan çok ciddi pay alıyor.

Yeni konsept şehir mağazalarınız var. Neden böyle bir konsepte ihtiyaç duydunuz?

Media Markt’ın ana konsepti 3 bin metrekare üzeri devasa mağazalar açmak. Teknolojinin süpermarketi olma amacıyla bu konsept başladı. Bu tür mağazaları çok büyük metrekareler olduğu için şehrin her yerine yapamıyorsunuz. Bunun üzerine biz de 1.000 metrekarelik format yaptık, kaldı ki 1.000 metrekare rakiplerimizin standart metrekaresinin 4-5 katı. Biz bunlara şehir mağazası dedik. Bu mağazaları şehrin merkezine koyduk. Bir tane Kızılay Meydanı’nda bir tane İzmir’de… Şimdi İstanbul Levent’e ve Konya’ya yapıyoruz. Bunu Media Markt dünyasında

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.