“SEGMENTASYON TANIMI DEĞİŞTİ”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

L’oreal CMO’su Beyza Kapu da bütün dünyada pazarlamanın itme stratejisinden çekme stratejisine geçtiğine değiniyor ve ekliyor: “Tüketicilerine samimi, gerçek zamanlı, anlamlı ve etkili iletişimi, servis ya da ürünü sunamayan şirketlerin sektördeki pozisyonları çoktan değişti ya da kısa-orta vadede kesinlikle değişecek.”

PERFORMANSI ENGELLEYENLER

CMO’ların pazarlama performansını olumsuz etkileyen birtakım konular da var. Ankete göre bu konuların başında bütçe yetersizliği geliyor. HP Pazarlama Müdürü Emre Onat, “Son dönemde pazarlama bütçelerinde küçülme olduğu bir gerçek. Bu alanda bütçelerimizi belli sepet içinde farklı segmentlere dağıtıyoruz. Farklı araçları bir arada kullanabileceğimiz bütünleşik bir pazarlama stratejisi benimsiyoruz. Bu strateji içinde de dijitalin payı giderek artıyor” diyor. Onat, ayrıca şirket olarak doğru amaç, strateji ve taktikleri belirleyemeyen, hedef kitleye uygun olmayan pazarlama stratejilerinin de performansı kötü etkilediğini düşünüyor ve devam diyor:

“Başarı hikayenizi düzgün kurgulayamama, aşırı rekabetçi fiyat politikaları, amacına ulaşmayan satış taktikleri gibi etmenlerin neticesinde oluşan mutsuz müşteriler de pazarlamada sonuç almayı zorlaştırıyor.”

Performansı negatif etkileyen diğer konulara gelince… Veriden anlamlı bilgiler edinememek, icra ve yönetimle farklı yaklaşımlara sahip olmak, çalışanların gerekli yeterliliğe sahip olmaması gibi konular bu anlamda ön plana çıkıyor. DHL Express Türkiye İletişim Direktörü Nil Keskin Keleş, bu konuda şunları söylüyor:

“Ne kadar iyi pazarlama stratejisi uygularsanız uygulayın, müşteri deneyimi yaratan temas noktaları pazarlama iletişiminizle aynı dilde konuşmuyorsa pazarlama performansınız negatif etkilenir. Şirketlerin pazarlama birimlerinin performansının mutlaka analiz edilmesi gerekiyor. Pazarlama araçlarının hem nitelik hem finansal anlamda ürün ve şirketin ihtiyaçlarına uygun yapılandırılmaması performansı negatif etkiler.”

NİL KESKİN KELEŞ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.