KALICI STRATEJİ MUCİZESİNE İYİ ÖRNEKLER

Capital (Turkey) - - STRATEJI -

SÜREKLI INOVASYON

Adını sık sık ‘icat çıkarmakla’ duyuran Boyner Grup’un kalıcı stratejisi tabii ki sürekli inovasyon… Şirket Backup, T-box, Advantage Kart, Hopi gibi yeniliklerle stratejisini ete kemiğe büründürüyor. Boyner Büyük Mağazacılık CEO’su Deran Taşkıran bu istikrarlı stratejiyi şirket DNA’sına nasıl yedirdiklerini şu sözlerle anlatıyor:

“Şirkette herkes çok iyi bilir; fikir üretmek, yeni bir uygulama geliştirmek her zaman büyük bir r dikkatle ve heyecanla karşılanır. Bunun için gerek grupta gerekse şirkette farklı yarışma-

KÜRESEL YERLİ KARMASI

MY Executive Yönetici Ortağı Müge Yalçın’a göre belirli bir stratejiyi benimseyerek başarıya ulaşan markalara örnek olarak THY ve Vodafone’u göstermek mümkün. Yalçın, THY’nin global marka olma stratejisi doğrultusunda dünyanın birçok farklı noktasına uçuş hatlarını genişlettiğini söylüyor. Vodafone’un ise Türkiye’ye ilk geldiği zamandan beri stratejisinin küresel ama yerli renklerde bir marka imajının oluşturulması olduğuna dikkat çekiyor.

TEKNOLOJİYE YATIRIM

Unida Danışmanlık Kurucu Ortağı Saide Kuzeyli, Garanti Bankası’nın başarısını kalıcı stratejisine bağlıyor. Bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: “Şirket 1980’lerin sonundan günümüze hiç ara vermeden, her yönetim altında teknolojiye ve dijital çözümlere ve üstün nitelikli insan gücüne, çağdaş İK politikalarına yatırım yaptı. Bu yönetim araçlarını hevesleri hiç geçmeden ‘vazgeçilemez ve tartışılmaz ‘ kabul etmeleri şaşırtıcı. Bir diğer örneğim ise Sütaş. Onlar da sütü kutsal kabul ederek, kaliteyi karlılıktan üstün görüyor ve ürün yaratıcılığında bence ‘pazar kanaat lideri’ olarak öncüler.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.