/ MARKA DANIŞMANI

GÜVEN BORÇA

Capital (Turkey) - - STRATEJI -

YENİ TARİF

İşinizi evrensel tüketici ihtiyaçları temelinde tanımlarsanız daha uzun soluklu bir iş sürdürmeniz kolaylaşır. Örneğin kendinizi bir otobüs işletmecisi olarak görürseniz pazar daraldığında işiniz biter. Ama eğer yaptığınız işi insanları bir yerden bir yere götürmek, hatta biraz da duygu katarak “kavuşturmak” olarak tarif ederseniz işe başka türlü bakarsınız. lardan yola çıkarak ortak fabrikalarda üretim yapma modelinin bizim için daha iyi olacağını anladım. Sonuçta sizin kendi fabrikanız olduğunda herhangi bir malı büyük adetli yapıp kendi markanızla mütemadiyen satıyor olmanız gerekiyor. Bu da önemli bir baskı yaratıyor. Bu üretim modelinde başından beri yumurtaları aynı sepete koymamaya da dikkat ettik. Türkiye’de halen 20’ye yakın fabrikayla çalışıyoruz.”

IKI ŞIRKET NE YAPTI?

Hızlı servis sektörünün liderlerinden TAB Gıda’nın kalıcı stratejisi Arzum’un aksine “kendin üret, avantajlı fiyata sat”. Şirket ihtiyaç duyduğu yüksek montandaki ekmek, patates ve eti kendi kurduğu fabrikalarda üretiyor. TAB Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kurdoğlu, benimsedikleri modeli ve getirilerini şöyle özetliyor:

“Biz son 10 yıldır her yıl ortalama yüzde 30’luk bir büyümeye imza attık. Bizi rakiplerimizden farklı kılan en büyük avantajımız ise fiyatımız. Rekabet ettiğimiz piyasa sürekli aynı yerden mal alıyor. Biz kendimiz de ürettiğimiz için fiyat anlamında rekabet avantajına sahibiz. Büyümemizi de yine bu fiyat ve üretim odaklı model besledi diyebilirim. 2010 yılında 500 restorandık, bu yılın sonunda 1500 restorana ulaşacağız. 2019 sonunda ise hedef 3 bin restoran.”

“Kalıcı stratejim fiyat avantajı” diyen bir diğer marka da ev tekstilinin öncülerinden Özdilek. Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı

HASAN ALEMDAR

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.