/ ALGORİTMA YÖNETİM DANIŞMANLIĞI

ALİ ÖZGENÇ

Capital (Turkey) - - STRATEJİ -

örnekler. IBM de benzer bir çizgi izliyor ve yeni bir olmaya aday.

KİMLER BAŞARILI?

Peki, stratejilerini fazla değiştirmeyip başarılı olan şirketler yok mu? Var. Bunların bazıları geleneksel sektörlerde ve sektörün genel ataletinden yararlanan şirketler. Bir başka grup şirket ise İngilizce’de “near-monopolies” denen tekelimsi şirketler. Bunlara örnek olarak Walmart veya LinkedIn verilebilir. Türkiye’den bir örnek de Yemek Sepeti. Stratejilerini fazla değiştirmeyen üçüncü bir grup şirket ise “İş Modeli İnovasyoncuları” olarak Southwest Havayolları ve IKEA gibi örnekler. sermayemize ekledik. Bu nedenle de kredibilite açısından başka oyuncularla mukayese kabul etmeyiz” diyor.

İŞE YARAYAN STRATEJİ

E-ticaretin yıldızı Yemek Sepeti’nin kurulduğu günden beri devam eden temel stratejisi “kullanıcı memnuniyeti”. Yemeksepeti.com’un kurucusu ve CEO’su Nevzat Aydın, bunun nedenlerini şöyle anlatıyor: “Henüz internetin Türkiye’de hiç de yaygın olmadığı bir dönemde kurulduk. İnsanların ihtiyaçları olduğunu bile bilmedikleri bir modeli benimsemelerini sağlamamız ve alışkanlıklarını yönlendirebilmemiz gerekiyordu. Yemeksepeti’nin büyümesini istiyorsak, bizi bir kez denemeye ikna ettiğimiz kullanıcılarımız sonrasında tekrar tekrar sipariş vermeliydi. Bu da ancak bizden memnun kalmalarıyla mümkündü.”

Tabii bu stratejiyi şirket DNA’sına yedirmek ciddi bir teknoloji yatırımı gerektirmiş. Şirketen ilk günden bu yana “aç ve sabırsız” kullanıcılarını en kısa sürede siparişini verip siteden ayrılmaya teşvik etmek için, minimum zamanda maksimum değeri sağlayacak arayüzleri tercih etme nedeni de bu. Aydın, “Bugün halen ortalama dönüşüm oranlarımız yüzde 50’nin üzerinde. Bizimle aynı işi yapan, yani online yemek siparişi alanında faaliyet gösteren global rakiplerimizde bu oranın yüzde 20 civarında olduğunu düşündüğünüzde, bu stratejinin nasıl da işe yaradığını görebiliyoruz” diyor.

KRİZ DÖNEMİNDE YATIRIM

Sanko Holding’in başından beri hiç vazgeçmediği iki temel strateji var; “bölgesel yatırım ve krizde yatırım”. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu bunu şöyle açıklıyor:

“Yatırımları mümkün olduğunca birey ve kurum anlamında doğup büyüdüğümüz ve geliştiğimiz Gaziantep’te yaparız. Eğer o yatırım Gaziantep’te yapılamıyorsa önce komşu illere bakarız, orada da olamıyorsa ülkemizin herhangi bir kentinde olmasını tercih ederiz. Faaliyetlerimizi ve yatırımlarımızı 5 yıllık planlama ile yürütürüz. Ancak kriz dönemlerinde yatırım yapmaya önem veririz.”

HÜSEYİN ÖZDİLEK

ÖZGÜR TORT

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.