“Y KUŞAĞI NASIL MOTİVE OLUR?”

Capital (Turkey) - - TRENDLER -

SİNERJİ YARATIYORUZ

Bir yandan enerji sektöründe bir rafineri, diğer yandan da bir otomotiv fabrikasının AR-GE merkezinin bire bir aynı sistemleri uygulamasını bekleyemezsiniz. Önemli olan sinerjileri açığa çıkartabilecek mertebede ortak paylaşımı içeren, ancak şirketlerin ihtiyaçlarını da dikkate alan sistem ve süreçlerin terziliğini yapabilmek.

BEKLENTİLER NE?

Gerek yapılan araştırmalar gerekse deneyimlerimiz gösteriyor ki Y kuşağının temel beklentileri, esneklik, yaratıcılıklarına olanak tanınması, değer görmek ve takdir edilmek. Onlar için eğitim ve gelişim fırsatları ön planda. Bu doğrultuda sistemleri tasarlarken, projeleri şekillendirirken Y kuşağının gözüyle de değerlendirmemiz gerekiyor.

NELER YAPTIK?

Bu beklentiler şirketlerin daha farklı, yaratıcı ve etkili çözümler, hizmetler sunmalarını sağlıyor. Biz de yeni kuşağın beklentilerine ve trendlere göre unvan sistemimizin yenilenmesi, liderlik ve gelişim altyapımızın tüm çalışanlarımızı kapsayacak şekilde tasarlanması, mentorluk, tersine mentorluk gibi yeni ve çoğu alanında ilk olacak uygulamalara başladık.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.